ثبت درخواست فوری
دیابت در سالمندان

دیابت در سالمندان

 • دسته بندی : مهم ترین نکات خدمات پرستاری در منزل
 • درتاریخ : 26 اردیبهشت 1403
 • بدون دیدگاه

دیابت در سالمندی یکی از بیماری های مهم و با درصد شیوع بالاست که اگر به علائم و عوارض آن توجه نشود می تواند اثرات بسیار خطرناکی بر اندام های مهم بدن همانند:مغز، کلیه ها، قلب و کبد بگذارد، تخمین زده شده که حدود 33% درصد از افراد بالای 65 سال دارای دیابت کنترل نشده می باشند، این تخمین به قدری مهم است که در سنین بین 45 تا 65 سالگی نیز 15% از افراد دیگر (میانسال) جای می گیرند اما برای شناخت و درک بهتر دیابت در سالمندی و مقابله و درمان آن باید چه کار کنیم؟ چه راه کار ها و رویکرد هایی برای مقابله با دیابت سالمندان وجود دارد؟ ما از مرکز مراقبت از سالمندان در منزل درمان نو قصد داریم در این مطلب در رابطه با مهم ترین فاکتور های این بیماری برایتان اطلاعات بی نظیر و مفیدی را ارائه نماییم تا با دیدگاه بالا بتوانید این بیماری را شناخته و با در نظر گرفتن ریسک فاکتور های آن به درمان آن بپردازید، شما عزیزان برای افزایش کیفیت مراقبت و نگهداری از سالمند دیابتی در منزل نیز می توانید از مشاوران مرکز درمان نو درخواست راهنمایی کنید، با ما تا انتهای مطالب همراه باشید.

بیماری دیابت در افراد مسن چیست؟

بیماری دیابت در افراد مسن چیست؟

دیابت سالمندی بیماری مزمن است که به دلیل عدم توانایی پانکراس (لوزالمعده)، انسولین کافی برای جمع آوری قند مازاد در خون ترشح نشده و این عامل سبب افزایش قند خون جذب نشده در سالمندان می گردد، از آن جایی که دیابت در افراد مسن به دلیل کهولت سن و اندام ها نسبت به سایر افراد جوان تر تاثیرات مخرب خود را بر اندام های ان ها بیشتر می گذارد سبب می شود که سالمندان با عوارض و چالش های متععد نیز در مواجهه به این بیماری دست و چنجه نرم کنند، به طور کلی دیابت دو نوع دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت اما دیابتی که در سالمندان وجود دارد به دیابت ملیتوس (Diabetes Mellitus) معروف بوده و برای درمان به سراغ راه کار های درمانی دیابت نوع II یا دیابت ملیتوس باید مراجعه نماییم، دیابت نوع دو در افراد مسن اغلب به علت مقاومت به انسولین و ناتوانی در استفاده موثر از انسولین تولید شده توسط بدن ایجاد می‌ شود، در افراد مسن، کنترل قند خون می ‌تواند مشکل‌ تر شود و باعث افزایش خطر عوارض مانند بیماری‌ های قلبی و عروقی، مشکلات کلیوی، ضعف بینایی و عفونت ‌های پوستی گردد، درمان دیابت در افراد مسن شامل تغییرات در رژیم غذایی، ورزش منظم، دارو های کنترل دیابت و در نهایت استفاده از انسولین باشد.

بیشتر بخوانیم: مراقبت از سالمند در تهران

انواع دیابت به چه صورتی است؟

به طور کلی دیابت دارای دو نوع اصلی می باشد که به شرح زیر است:

 • دیابت نوع ۱ (دیابت نوع اول): این نوع دیابت به عنوان دیابت نوع اول یا دیابت وابسته به انسولین شناخته می ‌شود، در این نوع دیابت سلول ‌های بتای پانکراس که انسولین تولید می‌ کنند توسط سیستم ایمنی بدن تخریب می‌ شوند که منجر به کاهش یا قطع تولید انسولین می ‌شود، بنابراین بیماران با دیابت نوع ۱ نیاز به تزریق انسولین دارند تا قند خونشان را کنترل کنند، این نوع دیابت معمولاً در سنین جوانی شروع می ‌شود و نیاز به مراقبت و مداوا به صورت مداوم دارد.
 • دیابت نوع ۲ (دیابت نوع دو): این نوع دیابت به عنوان دیابت نوع دو یا دیابت ملیتوس DM (شیرین) شناخته می شود، در دیابت نوع دو بدن تولید انسولین را کاهش می ‌دهد یا از آن استفاده نامناسبی دارد، عواملی مانند ژنتیک، چاقی، عدم فعالیت بدنی و میانسالی می‌ توانند عوامل خطر ابتلا به این نوع دیابت باشند، افراد با دیابت نوع ۲ ممکن است نیاز به داروهای خوراکی یا تزریقی داشته باشند تا قند خونشان را کنترل کنند، در این مقاله در رابطه با دیابت سالمندان صحبت خواهیم نمود که از نوع دیابت نوع 2 می باشد.

بیشتر بخوانیم:تعرفه پرستاری از سالمند در منزل تهران چقدر است؟

علائم دیابت در سالمندان چیست؟

علائم دیابت در سالمندان چیست؟

علائم دیابت در افراد سالمند ممکن است مشابه علائم دیابت در سنین دیگر باشد اما به دلیل وجود سایر عوامل خطر (ضعف اندام ها) در سنین بالا ممکن آسیب های وارده نیز بیشتر از گروه های سنی جوان تر باشد، برخی از علائم شایع دیابت در افراد سالمند عبارتند از:

 1. شب ادراری: شب ادراری Enuresis را می توان یکی از مهم ترین علائم دیابت نوع در سالمندان دانست، این حالت به صورتی است که عملکرد کلیه ها را تحت تاثیر خود قرار داده و سبب می شود تا سالمند مبتلا به دیابت به صورت مداوم از به سرویس بهداشتی جهت ادرار کردن مراجعه نماید.
 2. خشکی دهان و تشنگی زیاد: افزایش تشنگی و خشکی دهان از نشانه ‌های معمول دیابت است زیرا بدن تلاش می‌ کند بیشتر  قند خونی که در نبود انسولین در خون انباشه شده از طریق ادرار دفع گردد.
 3. کاهش وزن ناگهانی: با بالا بودن قند خون بدن تشخیص می دهد که نیازی به موارد غذایی مازاد و انباشته کردن (آپتیت) آن در اندام های مهم کبد و ماهیچه ها ندارد و از همین رو سالمند دچار ضعف و کاهش حجم و توده عضلانی خواهد شد.
 4. خستگی و ضعف: به دلیل اختلال در عرضه و تقاضای انرژی در خون و بدن سالمند مبتلا به دیابت محتمل ترین حالت کاهش انرژی و خستگی شدید عضلانی و بدنی است.
 5. علائم عصبی: قند موجود در خون اگر به موقع از خون جذب نشود و به مقدار طبیعی خود نرسد به دلیل ماهیت چسبناک بودن می تواند در عروق مغزی نشت کند و سبب عوارضی همانند: درد و سوزش در دست ‌ها و پا ها شود که به آن نوروپاتی دیابتی (بیماری عصبی بر اثر دیابت) می گویند.
 6. عفونت ‌های مکرر: افراد ممکن است به علت اختلال در سیستم ایمنی بدن انواع عفونت‌ های پوستی، ادراری و یا دیگر عفونت‌ ها را بیشتر تجربه کنند.
 7. کاهش بینایی: دیابت می‌ تواند به مشکلات چشمی مانند نزدیک ‌بینی یا کاتاراکت (مات شدن عدسی) منجر شود.
 8. احساس گشنگی مداوم: به دلیل اختلال در جذب و بازجذب مواد غذایی احتمال علائم گشنگی و میل به مصرف شیرینی جات نیز افزایش می یابد، این حالت می تواند به بدتر شدن علائم بیماری بیشتر دامن بزند.

بیشتر بخوانیم: همدم سالمند در منزل و خدمات ارائه شده از سوی او

علت دیابت در سالمندان چیست؟

علل دیابت به طور کلی دارای ابعاد مختلفی می باشد، از علل مهم دیابت در افراد سالمند می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • مقاومت به انسولین: افراد سالمند ممکن است به دلیل سالمندی و تغییرات در ساختار بدنی، مقاومت بیشتری نسبت به انسولین داشته باشند، این به معنای آن است که بدن غلظت قند خون را به اندازه کافی کاهش نمی‌ دهد و نیاز به مقادیر بیشتر انسولین برای کنترل قند خون دارد که به آن مقاومت به انسولین یا Insulin resistance می گویند.
 • کاهش تولید انسولین: با شروع دوران سالمندی بافت ‌های پانکراس که انسولین تولید می‌کنند ممکن است کاهش کارایی خود را نشان دهند، این عامل می ‌تواند منجر به کاهش تولید انسولین توسط بدن شود که در نتیجه قند خون بالا رفته و دیابت نوع ۲ را ایجاد می‌ کند.
 • ژنتیک و عوامل محیطی: عوامل ژنتیک و محیطی نیز نقش مهمی در ابتلا به دیابت نوع ۲ در افراد سالمند دارند، افرادی که تاریخچه خانوادگی دیابت دارند یا سبک زندگی نامناسب (مثلاً کم‌ تحرکی و چاقی) دارند، بیشتر به ابتلا به دیابت در سنین بالاتر در معرض خطر قرار دارند.
 • چاقی و کم‌ تحرکی: در دوران سالمندی فعالیت بدنی کاهش می ‌یابد و بسیاری از افراد سالمند به دلیل این که فعالیت کم ‌تری دارند ممکن است چاق شوند، چاقی و عدم فعالیت بدنی عوامل مهمی در افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ در سنین بالاتر هستند.
 • مشکلات مزمن سلامتی: برخی از مشکلات سلامتی مزمن که با پیری افزایش می ‌یابند که از مهم ترین آن می توان به فشار خون بالا، کلسترول بالا و بیماری ‌های قلبی-عروقی اشاره نمود، این عوامل از مهم ترین علت های ایجاد قند خون کنترل نشده یا دیابت می باشند.
 • مصرف داروها: مصرف برخی داروها در افراد سالمند ممکن است تأثیرات جانبی داشته باشد که شامل افزایش قند خون و ابتلا به دیابت نوع ۲ نیز می‌ شود، به طور مثال ضد التهاب های استروئیدی یا کورتون ها نظیر دگزامتازون، بتامتازون ال آ و یا دیورتیک ها (ادرار آور ها) نظیر لازیکس می تواند سبب ایجاد افزایش قند خون گردند.

بیشتر بخوانیم: توانبخشی از سالمندان به چه شیوه ای اجرا می گردد؟

عوارض دیابت در سالمندان به چه صورتی است؟

عوارض دیابت در سالمندان به چه صورتی است؟

دیابت می‌ تواند در افراد سالمند عوارض متنوعی داشته باشد که هرچقدر سالمند مسن تر باشد احتمال تشدید عوارض نیز بالاتر خواهد رفت، برخی از عوارض اصلی دیابت در سالمندان عبارتند از:

 • مشکلات قلبی و عروقی: افراد مبتلا به دیابت دارای خطر بالایی برای ابتلا به بیماری‌های قلبی-عروقی هستند، از مهم ترین این موارد می توان به: بیماری شریان ‌های قلبی (کاردیووسکولار)، سکته قلبی و عروق مغزی و بیماری عروق تحتانی به خصوص پاها اشاره نمود.
 • مشکلات کلیوی: دیابت می ‌تواند به آسیب کلیه و نارسایی کلیوی منجر شود، علت این امر به دلیل نشت قند خون در دیواره عروق کلیوی می باشد که می تواند سبب از کار افتادن و مرگ سلول های کلیه شود، در موارد حاد برای درمان اختلالات کلیوی باید دیالیز انجام گردد.
 • مشکلات عصبی: عوارض عصبی دیابت شامل نوروپاتی (آسیب به اعصاب)، اختلالات حسی و حرکتی و درد عصبی می ‌شود که در نتیجه می‌ تواند کیفیت زندگی را تحت تأثیر قرار دهد.
 • مشکلات بینایی: دیابت می ‌تواند سبب اختلال در بینایی به صورت بیماری های نظیر نزدیک بینی و دوربینی، کاتاراکت (مات شدن عدسی) و بیماری ‌های شبکیه بر اثر رتینوپاتی دیابتی گردد که اگر درمان به موقع صورت نپذیرد به از دست رفتن بینایی فرد منجر می گردد.
 • مشکلات پوستی: افراد دیابتی به علت مشکلات در عرق‌کردن و خارج شدن کتون و اوره بسیار زیاد در معرض عفونت های پوستی نظیر عفونت های باکتریایی و قارچی قرار دارند.
 • مشکلات عضلانی و استخوانی: دیابت می ‌تواند به ضعف عضلات، کاهش استحکام استخوان (پوکی استخوان یا استئوپروز) و بالا رفتن خطر شکستگی استخوان منجر شود.
 • عوارض جنسی: دیابت ممکن است به مشکلات جنسی مانند اختلالات ارتباطی، عدم توانایی جنسی و یا عدم حس ارگاسم در بیماران دیابتی منجر شود.
 • سلامت دهان و دندان: به دلیل اینکه قند خون در افراد دیابتی سبب افزایش بازجذب آب در این افراد می گردد احساس تشنگی و خشکی لب و دهان در این افراد بسیار بالاست، از همین رو احتمال آسیب های دهانی و زخم های دهان و پوسیدگی دندان نیز بسیار بالا می باشد.

بیشتر بخوانیم: پرستار در منزل تهران و نحوه استخدام 

ارتباط سن و دیابت چقدر می تواند در ریسک دیابتی شدن موثر باشد؟

با افزایش سن ریسک ابتلا به بیماری دیابت بالاتر می رود، به طور معمول یک سوم سالمندان بیشتر از افراد جوان تر به دیابت مبتلا می گردند، علت این امر آن است که با شروع دوره سالمندی تحرکات افراد مسن کمتر می گردد و خطر افزایش وزن نیز در آن ها گسترش پیا می کند، از طرفی اندام ها در دوره سالمندی دچار ضعف در تولید مثل و بازسازی خود می شوند که می تواند سبب اختلال در جذی و بازجذب مواد غذایی جذب شده از خون شوند که در نتیجه می تواند مقاومت به انسولین را ایجاد نماید، همچنین خطر ابتلا به برخی بیماری ها نظیر سرطان، اختلالات گوارشی و موارد مشابه نیز در دوران سالمندی بالاتر است از همین رو م تواند پیش نیاز بیماری دیابت به حساب آید.

بیشتر بخوانیم: وصل سوند معده در منزل

تشخیص دیابت در سالمندان به چه شیوه ای است؟

تشخیص دیابت در سالمندان به چه شیوه ای است؟

تشخیص دیابت در افراد سالمند معمولاً با استفاده از خونگیری در منزل یا آزمایشات ادراری و تخصصی  صورت می‌ گیرد، این تست ‌ها شامل موارد زیر می ‌شود:

 • تست قند خون ناشتا Fasting Blood Glucose: در این تست سالمند باید حداقل ۸ ساعت قبل از تست خون ناشتا باشد، این به معنی است که هیچ گونه غذا و نوشیدنی (به جز آب) نباید در این 8 ساعت مصرف گردد، اگر پس از جواب تست سطح قند خون ناشتا بیش از ۱۲۶ میلی‌ گرم بر دسی لیتر (mg/dL) باشد سالمند مبتلا به دیابت می باشد و بررسی های بیشتر باید صورت بپذیرد.
 • تست آزمایش خون ترکیبی Random Blood Glucose Test: این تست میزان قند خون در هر زمانی از روز را بدون در نظر گرفتن وعده غذایی قبلی اندازه‌ گیری می ‌کند، اگر مقدار قند خون بیش از ۲۰۰ میلی‌گرم بر دسی لیتر (mg/dL) باشد و سالمند دارای علائمی مانند ادرار زیاد و عطش باشد ممکن است تشخیص دیابت برای او داده شود.
 • آزمایش هموگلوبین ای وان سی HbA1c: یکی از تست های تخصصی که تا چندین ماه قبل میزان قند خون را نشان می دهد زمایش هموگلوبین ای وان سی می باشد،  به طور کلی اگر مقدار HbA1c بیش از ۶٫۵٪ باشد معمولاً به عنوان نشانه دیابت تشخیص داده می‌ شود.
 • آزمایش آمادگی گلوکز OGTT: در این تست ابتدا قند خون ناشتا اندازه‌گیری می ‌شود و سپس فرد مقدار مشخصی قند مصرف می کند و در نهایت قند خون پس از ۲ ساعت اندازه‌گیری می ‌شود، اگر قند خون پس از ۲ ساعت بیش از ۲۰۰ میلی‌گرم بر دسی لیتر (mg/dL) برسد امکان دیابت در فرد مطرح می گردد.
 • آزمایش ادرار Urine analysis: در آزمایش ادرار از سالمند مقداری نمونه ادرار در ظرف گرفته می شود، پس از آن نمونه تحت آزمایش قرار می گیرد، به طور کلی در ادرار نباید قند مشاهده شود، اما اگر قند در ادرار مشاهده شد نتیجه مثبت است و باید بررسی های بیشتر صورت بگیرد.

بیشتر بخوانیم: حجامت در منزل تهران

قند خون نرمال سالمندان چقدر است؟

سطح قند خون طبیعی در سالمندان ممکن است با توجه به عوامل سنی و شرایط فرد متفاوت باشد، اما به طور کلی تست قند خون ناشتا یا FBS برای سالمندان معمولاً باید کمتر از ۱۰۰ میلی‌گرم بر دسی لیتر (mg/dL) باشد، اگر سطح قند خون ناشتا بین ۱۰۰ تا ۱۲۵ میلی‌گرم بر دسی لیتر (mg/dL) باشد ممکن است به عنوان پیش‌ دیابت (قند خون ناشتا بالا) در نظر گرفته شود همچنین تست قند خون غیرناشتا نیز اگر بیشتر از 200 باشد به عنوان دیابت در نظر گرفته می شود و باید درمان اساسی صورت بپذیرد.

بیشتر بخوانیم: تعویض پانسمان در منزل تهران و نکات مهم آن

درمان دیابت سالمندان به چه طریقی است؟

درمان دیابت سالمندان به چه طریقی است؟

درمان دیابت در سالمندان شامل یک ترکیبی از تغییرات در سبک زندگی، داروها و مداومت در مراقبت‌ های پزشکی است، هدف اصلی از درمان دیابت در سالمندان، کنترل قند خون به حداقل ممکن با هدف جلوگیری از عوارض جانبی و بهبود کیفیت زندگی است، روش ‌های اصلی درمان دیابت در سالمندان عبارتند از:

 1. رژیم غذایی سالم: مصرف  رژیم غذایی که شامل مواد غذایی با فیبر بالا، کم ‌چربی و کم نمک و کم قند و شکر باشد می ‌تواند به سالمند کمک کند تا قند خون در محدوده طبیعی باقی بماند، باید از مصرف غذا های با قند ساده و پر آب پرهیز کنید.
 2. فعالیت بدنی منظم: انجام تمرینات معتدل و منظم مانند پیاده ‌روی، شنا و یا تمرینات مقاومتی می‌ تواند به بهبود کنترل قند خون کمک کند.
 3. داروها: برخی از سالمندان ممکن است برای کنترل قند خون نیاز به دارو های خوراکی یا تزریقی داشته باشند، انتخاب داروها بسته به وضعیت فرد، میزان قند خون و شرایط دیگر توسط ویزیت متخصص غدد در منزل تعیین می‌ شود.
 4. مراقبت‌ های پزشکی منظم: پیگیری منظم با پزشک جهت اندازه‌ گیری سطح قند خون، مشاوره در مورد تغییرات در داروها و ارزیابی عوارض دیابت و مشکلات جانبی مرتبط با سن از اهمیت بالایی برخوردار است.
 5. مدیریت مشکلات بهداشتی مرتبط با سن: برخی از سالمندان ممکن است به مشکلات بهداشتی دیگر نیز دچار شوند که می ‌تواند علاوه بر دیابت، بهبود درمان این مشکلات نیز موثر باشد، به عنوان مثال مدیریت فشار خون، کلسترول بالا و مشکلات قلبی-عروقی از مهم ترین آن ها می باشد.
 6. مراقبت از پوست: برای جلوگیری از زخم ‌های پوستی و عفونت ‌های پای دیابتیک، سالمندان باید به دقت از تمامیت پوستی خود مراقبت کنند، به طور مثال مرتب جوراب بپویند و از کفش های جلوباز و راحت استفاده کنند.

بیشتر بخوانیم: سونداژ در خانه چگونه خدماتی است؟

پیشگیری از دیابت در سالمندان به چه طریقی امکان پذیر است؟

پیشگیری از دیابت در سالمندان بسیار مهم است و می ‌تواند با انجام تغییرات در سبک زندگی و پرهیز از عوامل خطر، بهبود یافته و حتی ابتلا به دیابت در برخی موارد از پیشگیری شود، برخی از راه کار ‌های پیشگیری از دیابت در سالمندان عبارتند از:

 • حفظ وزن مناسب: حفظ وزن مناسب و جلوگیری از چاقی یا افزایش وزن بیش از حد می‌ تواند از ابتلا به دیابت جلوگیری کند، تغییرات در رژیم غذایی و انجام فعالیت ‌های ورزشی منظم می ‌تواند به حفظ وزن و کاهش خطر دیابت کمک کند.
 • مصرف رژیم غذایی سالم: مصرف یک رژیم غذایی با مواد غذایی سالم که شامل میوه‌ ها، سبزیجات، مواد غذایی با فیبر بالا، ماهی، مرغ و محصولات لبنیات کم چرب باشد می ‌تواند خطر ابتلا به دیابت را کاهش دهد.
 • فعالیت بدنی منظم: انجام فعالیت‌ های ورزشی منظم مانند پیاده ‌روی، شنا، دوچرخه ‌سواری یا تمرینات مقاومتی می ‌تواند به بهبود کنترل قند خون و کاهش خطر دیابت کمک کند.
 • مدیریت استرس: کاهش استرس و انجام فعالیت ‌های آرامش بخش مانند مدیتیشن، یوگا یا تکنیک ‌های تنفسی می ‌تواند به کاهش خطر دیابت و بهبود عملکرد سیستم ایمنی و عصبی کمک کند.
 • مراقبت های پزشکی: مراجعه منظم به پزشک برای بررسی سلامت عمومی و انجام آزمایشات لازم می ‌تواند به شناسایی زود هنگام عوامل خطر و اقدامات پیشگیری از دیابت کمک کند.
 • کنترل فشار خون و کلسترول: نگهداری فشار خون و کلسترول در محدوده‌ های طبیعی و در صورت لزوم، مصرف دارو های توصیه شده توسط پزشک می ‌تواند خطر ابتلا به دیابت را کاهش دهد.
 • پرهیز از مصرف دخانیات و الکل: پرهیز از سیگار و مصرف متوسط الکل می ‌تواند به حفظ سلامت عمومی و کاهش خطر ابتلا به دیابت کمک کند.

بیشتر بخوانیم: فصد کردن خون در منزل چگونه خدماتی است؟

رژیم غذایی مناسب برای پیشگیری از دیابت سالمندان چیست؟

رژیم غذایی مناسب برای پیشگیری از دیابت سالمندان چیست؟

رژیم غذایی مناسب برای پیشگیری از دیابت در سالمندان باید شامل مواد غذایی با کمترین تأثیر بر قند خون، با فیبر بالا و با ترکیبات غذایی سالم باشد، این نوع رژیم غذایی می‌ تواند کمک کند تا قند خون در مرز های طبیعی باقی بماند و از ابتلا به دیابت جلوگیری شود، در زیر چند نکته و راهنمایی برای رژیم غذایی مناسب سالمندان برای پیشگیری از دیابت آورده شده است:

 • مصرف میوه‌ ها و سبزیجات: مصرف میوه‌ ها و سبزیجات تازه و متنوع می ‌تواند مقدار زیادی از فیبر را فراهم کند که کمک به کنترل قند خون می نماید، انتخاب میوه ‌ها با مصرف متوسط قند مانند سیب، هلو، پرتقال، توت فرنگی و سبزیجاتی مانند برگ‌ های سبز، گوجه ‌فرنگی، خیار و بادمجان مفید است.
 • مصرف مواد غذایی با فیبر بالا: مواد غذایی با فیبر بالا مانند غلات کامل (جو، گندم کامل، برنج قهوه‌ای)، نخود، لوبیا، عدس، نان ‌سنگگ، ماکارانی‌ و آرد جو می ‌توانند به بهبود کنترل قند خون کمک کنند.
 • کنترل مصرف قند و شکر: اجتناب از مصرف مواد غذایی با قند و شکر اضافی مانند نوشیدنی‌ های شیرین، شکلات، کیک، کلوچه و بیسکوییت‌ ها، میوه خشک و شیرینی ‌ها مهم است، استفاده از منابع طبیعی با قند طبیعی مانند میوه ‌های تازه و میوه‌ های خشک با میزان متعادل می تواند بر تعادل قند خون بسیار کمک کننده باشد.
 • مصرف مواد پروتئینی کم چرب: مصرف مقادیر مناسب از منابع پروتئینی کم چرب مانند مرغ، ماهی، سویا، حبوبات، تخم مرغ و محصولات لبنیات با کمترین چربی ممکن مفید است.
 • توجه به مقدار نمک: مصرف محدود نمک و کاهش استفاده از ادویه ‌های طبیعی برای طعم دهی به غذا ها می ‌تواند به کنترل فشار خون کمک کند که یک عامل خطر برای دیابت است.
 • مصرف چربی ‌های سالم: انتخاب چربی ‌های سالم مانند روغن ‌های نباتی (مانند روغن زیتون و روغن کانولا) به جای چربی‌ های اشباع شده و ترانس‌چربی‌ ها ب کنترل و تعدیل قند خون بسیار موثر است.

بیشتر بخوانیم: رادیوگرافی در منزل

سوالات مهم در رابطه با قند خون و دیابت سالمندان

سوالات مهم در رابطه با قند خون سالمندان

 • قند خون نرمال در سن ۷۰ سالگی چقدر است؟

قند خون برای ناشتا تا 120 میلی گرم بر دسی لیتر و حالت عادی (پس از غذا خوردن) تا 150 میلی گرم بر دسی لیتر می باشد.

 • من 65 سالم است و قند خون ناشتام ۱۳۶ بود بعد از یک ماه که پنج روز در هفته به مدت نیم ساعت پیاده روی کردم، رسید به ۷۰! من پیش دیابت به شمار میام؟ یعنی فرد پیش دیابت میتونه قندش برسه به ۷۰؟

برای بررسی بهتر و بیشتر ابتدا طبق نظر متخصص داخلی باید آزمایش HBA1C اخذ نمایید، سپس با استفاده از پایش قند خون به مدت 10 روز متمادی (ناشتا) تعیین کنید که میزان قند خون شما در محدوده طبیعی است یا خیر، اگر در محدوده زیر 100 بود شما دیابتی یا پیش دیابتی نمی باشید اما باید از این پس مراقبت های لازم را رعایت نمایید.

 • من 69 سال دارم، هم انگشت دست چپ کوچکم گز گز میکنه و هم ادرارم خیلی دفعاتش زیاد شده، هم همیشه تشنمه، هم گشنمه، لاغر و ضعیفم شدم، آیا من دیابت دارم؟

امکان دارد که مبتلا به دیابت شده باشید، زیرا تمامی فاکتور های دیابت شیرین در شما صدق می کند، برای بررسی های بیشتر باید سریعا آزمایشات خون و قند را انجام و بررسی نمایید.

 • سلام من 61 سالمه و قند ناشتا که دادم ۳۱۱ بود و قند بعد ناشتام هم  ۳۶۵ است، میشه راهنمایی کنید که من دیابتی ام یا خیر؟

بله شما در محدوده دیابت هستید، سریعا اقدامات لازم جهت درمان را با ویزیت متخصص طب سالمندی در منزل پیگیری نمایید.

اشتراک گذاری :

درج نظر برای این مطلب

اولین نفر باشید که نظر می‌دهید.
Captcha
loader
لطفا صبر کنید
مطالب مرتبط پیشنهادی

درمان نو را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

مشاوره
فوری