ثبت درخواست فوری
 • ساکشن بیمار
  نام و نام خانوداگی
 • شماره تماس
  انتخاب تاریخ
 • تماس فوری با ما
 • کافیست خدمت مورد نیاز خود را ثبت کنید و منتظر تماس کارشناسان ما بمانید.

loader
لطفا صبر کنید
ساکشن بیمار

 

بیمارانی که در بخش های بیمارستان مانند آی سی، سی سی یو، آی سی یو جراحی قلب و حتی در منزل بستری هستند و توانایی خروج خلط از ریه ها را ندارند در معرض آسیب های تنفسی می باشند، از این رو انجام خدمات ساکشن تراپی در منزل می تواند برای آن ها بسیار مفید و حائز اهمیت باشد، مرکز درمان نو با دارا بودن تجهیزات کافی و پرستاران آموزش دیده خانم و آقا می تواند در این شرایط به کمک این بیماران بیایید، چرا که مهم ترین عامل برای بقای هر فرد وجود تنفس های موثر و اکسیژناسیون سیستمی می باشد، با ما تا انتهای مطالب همراه باشید تا هر آن چیزی که شما برای ساکشن بیمار در منزل را نیاز دارید خدمتتان ارائه نماییم.

call

مراحل ثبت درخواست در سامانه درمان نو

افتخار میکنیم که با خدمات دهی خوبی که داریم، توانسته ایم رضایت شما را جلب نماییم. همیشه در حال بالا بردن کیفیت خدمات و تعداد سفیران درمان نو هستیم تا اعتماد شما را جلب نماییم.
ثبت درخواست من
 • ثبت درخواست ثبت درخواست
  در ابتدا درخواست خود را از طریق فرم یا تماس تلفنی ثبت می‌کنید.
 • هماهنگی زمان مراجعه هماهنگی زمان مراجعه
  کارشناسان ما با شما تماس گرفته و پس از هماهنگی درخواست شما نهایی می‌شود.
 • اعزام همکاران ما اعزام همکاران ما
  نیروی متخصص به منزل یا محل کار شما اعزام شده و اقدامات لازم را انجام می‌دهد.
 • دریافت نتایج آزمایش دریافت نتایج آزمایش
  در صورت وجود آزمایش نتیجه از طریق کارشناسان ما خدمت شما ارسال میشود.
نیاز به مشاوره داری ؟ ثبت درخواست فوری

ساکشن بیمار در منزل

ساکشن بیمار در منزل

آیا تا به حال به این فکر کرده کرده اید که بیمارانی که قادر به سرفه کردن موثر و خارج کردن ترشحات و خلط خود نیستند چگونه این کار را در بخش های مهمی مثل آی سی یو بیمارستان انجام می دهند؟ یا اینکه تا به حال به این فکر کرده اید اگر بیماری به دنبال سکته مغزی، بیماری کرونا یا عفونت های حاد ریه که قادر به تنفس های طبیعی خود نبوده و برای اون لوله گذاری مثل اینتوبه کردن یا تراکئوستومی قرار داده اند ،چگونه می تواند ترشحات و عفونت ریه خود را تخلیه کند؟ در این مطلب با ما همراه باشید تا در مورد ساکشن، انواع ساکشن، ساکشن بیمار در منزل، ساکشن بیمار کرونایی، ساکشن عفونت ریه در منزل و حتی ساکشن بیمار تراکئوستومی بیشتر بدانیم و در صورت درخواست این پروسیجر بتوانید در کوتاه ترین زمان ممکن درخواست خود را به مرکز پرستاری در منزل درمان نو اعلام نمایید، همچنین شما عزیزان برای انجام خدمات هم زمان مانند حجامت در منزل نیز می توانید اعلام درخواست نمایید.

ساکشن چیست؟

ساکشن چییست؟

به خارج کردن هر نوع ماده یا جسم خارجی از یک فضا ساکشن می گویند، این جسم می تواند مایع باشد یا به صورت نیمه جامد باشد ،مثلا اگر ساکشن برای خارج کردن ترشحات بیمار در منزل یا بخش آی سی یو صورت بگیرد،جسم خارجی مایع بوده و یا اگر ساکشن به منزله خارج کردن توده های چربی یا یک بافت در بدن صورت بگیرد تا حدودی جسم مد نظر نیمه جامد تلقی خواهد شد، انجام ساکشن در منزل به منظور بهبود کیفیت تنفسی بیمار و جلوگیری از عفونت های احتمالی برای او انجام می شود، بیماری که دچار زجر تنفسی شده است، یا اینکه به دنبال ضعف عضلات توانایی خارج کردن خلط از گلو و حلق و نای خود را ندارد از ساکشن برای خارج نمودن ترشحات اضافی از این مجرا استفاده می شود، حال که معنای کلمه ساکشن را فهمیدیم بیایید در مورد انواع ساکشن، نحوه ساکشن کردن، دستگاه ساکشن در منزل و موارد استفاده از ساکشن را بهتر و بیشتر بدانیم، در صورت تمایل به تنقیه در منزل با ما در تماس باشید.

دستگاه ساکشن چیست؟

دستگاه ساکشن چیست؟

به وسیله ای که توسط آن چه در منزل و چه در بیمارستان ترشحات عفونی بیمار، خلط و یا آبسه را از حفره ای با ایجاد کردن فشار منفی مندرج روی خود، خارج می نماید دستگاه ساکشن می گویند، امروزه با افزایش تکنولوژی علم تجهیزات پزشکی در جهان، انواع مختلف ای از دستگاه های ساکشن به بازار تجهیزات پزشکی جهان عرضه شده است، در گذشته برای ساکشن بیماران از مکنده های دستی برای خارج کردن ترشحات از ریه و حلق استفاده می شد، این دستگاه ها قادر به خارج کردن دقیق ترشحات نداشتند و همچنین بیشتر مواقع به علت اینکه مخزنی جهت انباشت ترشحات آلوده نداشتند، خودشان عامل عفونت نیز بودند، اما با گذشت روز افزون علم پزشکی و تجهیزات پزشکی دستگاه هایی به بازار آمدند که جدا از قدرت مکش آن ها ، مخازنی سر بسته بدون انتقال عفونت در آن ها تعبیه گردید تا از انتقال عفونت نیز جلوگیری شود.

انواع دستگاه ساکشن 

دستگاه های ساکشن به دو نوع اصلی تقسیم می شوند که خود این دو نوع دارای برند ها و انواع مختلفی هستند:

 1. پرتابل: این دستگاه که از نام آن نیز مشخص است ، برای مصارف عمومی و تا حدود زیاد خارج از بخش های بیمارستان ،طراحی شده است .از این دستگاه برای ساکشن کردن بیماران کرونایی در منزل ،ساکشن بیمار اینتوبه در منزل، ساکشن بیمار تراکئوستومی در منزل و در کل ساکشن ریه از دهان در منزل استفاده می شود، البته انواع مختلفی از این دستگاه با قدرت مکش بسیار بالاتر در اتاق های عمل و بخش های بیمارستان نیز موجود است.
 2. سانترال: این نوع از مکنده های ترشحات در بیمارستان ها و لبخش تاسییسات این مراکز موجود هستند، این دستگاه ها به قدری بزرگ و قوی هستند که چندین بخش مهم بیمارستان را می توانند پوشش دهند، هر موقع که شما  واژه ساکشن سانترال به گوشتان خورد بدانید که این دستگاه مربوط به بیمارستان ها است.

دستگاه ساکشن

قسمت های یک دستگاه ساکشن پرتابل 

ساکشن بیمار در منزل توسط ساکشن های پرتابل انجام می شود، از قسمت های مختلف دستگاه ساکشن پرتابل می توان به:

 1. بدنه اصلی
 2. مخزن متصل به دستگاه
 3. کیسه تخلیه ترشحات (در همه مدل ها موجود نیست)
 4. ساکشن تیوب (لوله ساکشن) که به مخزن دستگاه متصل می شود
 5. فینگر تیوب (انگشتی) که جهت ایجاد مکش استفاده می شود (بعضی مدل ها از نوع پدالی هم هستند)
 6. موتور
 7. گیج ساکشن (میزان ساکشن را نشان می دهد)
 8. پمپ وکیوم
 9. رولیتور های فشار ساکشن 

نام برد.

ویژگی های دستگاه ساکشن پرتابل خوب 

در رابطه با ویژگی های خوب یک دستگاه ساکشن خلط ریه پرتابل می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. شارژی بودن دستگاه: یکی از مزیت های عالی برای هر دستگاه برقی ، شارژی بودن آن دستگاه می باشد، شارژی بودم یک دستگاه ما را قادر می سازد تا در هر نقطه ای که نیاز باشد از آن دستگاه استفاده نماییم.
 2. کیفیت پمپ مکش: از ویژگی های مهم دیگر یک دستگاه ساکشن خوب می توان به قدرت بالای پمپ مکش آن اشاره کرد، هر چه قدر توان و مکش یک دستگاه مناسب تر و بالاتر باشد ، فرآیند انجام ساکشن با کیفیت بالاتر در هر مرحله از ساکشن انجام خواهد شد.
 3. کیفیت قطعات: این مورد نیز برای هر دستکاهی قابل تامل است ، هر چه قدر کیفیت قطعات بالاتر باشد، به همان نسبت نیز توان و عمر دستگاه بالاتر خواهد بود.
 4. حجم مخزن: معمولا اکثر دستکاه های ساکشن قابل جابه جایی دارای حجم های پایین برای ساکشن هستند، هرچه قدر حجم دستگاه ساکشن پرتابل بیشتر باشد ، تعداد دفعات ساکشن نیز بیشتر خواهد شد، این امر هم به نفع بیمار و هم به نفع شخص دهنده خدمت می باشد.
 5. مخزن یکبار مصرف: در دستگاه های ساکشن پرتابل ، معمولا مخزن قابل شستشو است، این امر قطعا سبب انتقال آلودگی خواهد شد ،از این رو بعضی از شرکت های دانش بنیان مثل مخازن طبی آبادیس دارای توانایی تولید مخازن یکبار مصرف هستند که کمک شایانی به جلوگیری از عفونت می نمایند.

نحوه استریل کردن دستکاه ساکشن پرتابل در منزل

تمیزسازی ساکشن

اگر مخزن ساکشن ما از نوع یکبار مصرف نباشد، برای استریل کردن دستگاه ساکشن باید چه کنیم؟
در این مطلب می خواهیم آموزش ببینیم تا زمانیکه دستگاه ساکشن پرتابل و قابل جابه جایی ما اگر نیاز به استریل شدن داشت باید چه کار کنیم.

برای استریل کردن دستگاه ساکشن:

 1. دستکش مناسب جهت این کار بپوشیم.
 2. از سرویس بهداشتی استفاده نماییم ، به هیچ وجه از سینک ظرفشویی و روشویی برای این کار استفاده نشود.
 3. حتما ماسک فراموش نشود.
 4. از لباس آستین بلند برای جلوگیری از پخش ذرات استفاده کنید.
 5. اگر می توانید از عینک استفاده نمایید.
 6. مخزن را در سینک توالت تخلیه نمایید.
 7. با آب سرد جاری شیر سررویس بهداشتی مخزن تخلیه شده را کامل آب کشی نمایید.
 8. پس از آبکشی با آب سرد ، از آب گرم و محلول های ضد عفونی کننده و استریل کننده مثل:کورسولکس پلاس 2% ،قرص ژاول که با حل آن در 4 لیتر آب به دست می آید استفاده نمایید.
 9. بعد از دستشو مخزن را با دترجنت خشک و ضد عفونی نهایی کنید.

نحوه و زمان استریل کردن مخزن ساکشن

برای نحوه و زمان استریل کردن مخزن ساکشن باید به نکات زیر توجه نماییم:

 • هر روز و در انتهای روز عملیات استریل کردن مخزن ساکشن را انجام دهیم.
 • به هیچ وجه در انتهای روز به میزان ترشحات مخزن نگاه نکنیم ، هر مقدار که بود عملیات استریلیزاسیون را انجام دهیم.
 • در صورت عدم استفاده از مخزن و دستگاه ، حتما دستگاه و مخزن خشک باشد.
 • در صورت عدم استفاده از دستگاه ، دستگاه را از برق کشیده تا احتمال سوختگی دستگاه و پیامد های بعدی در انتظار نباشد.

انواع ساکشن حلق و ریه در منزل  

انواع ساکشن حلق و ریه

حال که در مورد انواع دستگاه ساکشن با هم صحبت نموده ایم و در رابطه با اجزای آن اطلاعات مفیدی آموخته ایم، بیایید با هم در رابطه انوع ساکشن حلق و ریه با هم بیشتر یاد بگیریم ، با ما همراه باشید.
برای ساکشن عفونت ریه و یا ساکشن راه هوایی به طور کلی چند روش وجود دارد که هدف نهایی در همه روش ها ،خارج نمودن ترشحات اضافی است که بیمار قادر به خارج کردن ن ها نیست، این فرآیند ها همگی به بیمار کمک می نمایند تا عفونت ریه و حلق در مکان خود نماند و از ناحیه نام برده خارج شود.
 • ساکشن دهانی: از این روش هم برای ساکشن خلط گلو، هم برای تمیر سازی دهان و هم برای دسترس به مجرای اصلی تنفسی جهت ساکشن راه هوایی استفاده می شود، برای دسترسی به مجرای تنفسی، از وسیله ای به نام ایروی استفاده می شود، ایروی وسیله ای است که با استفاده از آن ،مسیر راه هوایی جهت دسترسی به نای تسهیل و برای ساکشن کردن راه هوایی مشکل پیدا کردن نای بر طرف می شود ، از ساکشن دهانی علاوه بر خارج کردن ترشحات حلق و نای و ساکشن عفونت ریه، برای پاکسازی دهان در تصادفات نیز استفاده می شود.

ساکشن دهانی

 • ساکشن راه بینی: در این روش از سوند ساکشن ، برای خارج کردن ترشحات بینی ، ناحیه نازوفارنکس و همچنین برای دستیابی به ریه و نای نیز استفاده می شود ، در واقع در این روش خود مجرای بینی nasal passage نقش ایروی در ساکشن دهانی را بازی می کند، روش فوق روش بسیار عالی برای دسترسی به مجرای تنفسی است و در ساکشن بیماران کرونایی با خلط ریه و گلو کمک شایانی به بهبودی آن ها می نماید، اگر بیمار شما نیاز به تعبیه سوند بینی معده در خانه دارد می توانید با اپراتور های ما در تماس باشید.

ساکشن بینی

 • ساکشن ریه با ایروی Airway: به این روش ساکشن عمیق نیز می گویند و در این روش با قراردادن ایروی (وسیله ای که تقریبا به صورت حرف U ناقص می باشد) بر دهان، اقدام به دسترسی به نای می کنیم، و جهت ساکشن خلط گلو در بیماران دچار زجر تنفسی و عفونت های ریوی سبب خارج کردن محتویات می شویم ، این روش یک روش مرسوم در ساکشن راه هوایی می باشد.
 • ساکشن تراکئوستومی در منزل: بیمارانی که به مدت طولانی زیر دستگاه تنفس مصنوعی بوده اند،و به دلیل اینکه قادر به جدا شدن از دستگاه نیستند، از قطعه تراک جهت ادامه تنفس با دستگاه برای آن ها استفاده می شود، جهت ساکشن این بیماران از ساکشن تراکئوستومی استفاده می شود که در این روش ابتدا فلکسی تیوب (ابزاری که سبب حرکت آسان لوله خورطومی دستگاه تنفس با تراک بیمار می شود) را خارج و با سوند ساکشن اقدام به ساکشن مجرا می نماییم، روش بسیار عالی برای دسترسی عالی در بیماران تراک شده می باشد.
 • ساکشن بیماران اینتوبه در منزل: در این روش فلکسی تیوب را از لوله تراشه Endotracheal Tube جدا کرده و با سوند ساکشن مستقیم اقدام به ساکشن راه هوایی می نماییم، روش بسیار کاربردی در بیماران اینتوبه و بستری در منزل و بیمارستان به حساب می آید.


 

faq

سوالات متداول

نیاز به کمک داری ؟ ما به سوالات شما پاسخ داده ایم

به طور کلی به ازای هر 15 ثانیه باید 30 ثانیه به بیمار استراحت داد و نهایتا 2 دقیقه.

از زمان تماس با اپراتور ها نهایتا تا 30 دقیقه اپراتور به بالین شما خواهد رسید.

هزینه ساکشن بیمار در منزل طبق تعرفه وزارت بهداشت می باشد، جهت اطلاع تماس حاصل نمایید.

پرسش و پاسخ درمان نو

اگر سوالی در ذهن دارید یا نظری دارید از طریق فرم زیر ارسال کنید

loader
لطفا صبر کنید
مشاوره
فوری
÷