ثبت درخواست فوری
 • وصل سوند ادرار
  نام و نام خانوداگی
 • شماره تماس
  انتخاب تاریخ
 • تماس فوری با ما
 • کافیست خدمت مورد نیاز خود را ثبت کنید و منتظر تماس کارشناسان ما بمانید.

loader
لطفا صبر کنید
وصل سوند ادرار

آیا تا به حال دچار احتباس ادراری یا گرفتگی مجرا و یا عدم خروج ادرار شده اید؟ این امر می تواند بسیار آزار دهنده و در مواردی غیر قابل تحمل باشد، خدمات سونداژ و تعویض سوند در منزل می تواند به کمک شما در این حالت بیاید، مرکز درمان نو با داشتن پرسنل مجرب پرستار همراه با کارت نظام پرستاری استان تهران آماده خدمت رسانی به شما عزیزان است، لازم به ذکر است که برای رسیدن به این هدف تمام امکانات و تجهیزات مورد نیاز نیز توسط این مرکز فراهم شده است و شما برای دریافت خدمات کافی است با اپراتور ها در تماس باشید، با ما همراه باشید تا در راستای تحقق این هدف اطلاعات بسیار مفیدی خدمتتان تقدیم نماییم.

call

مراحل ثبت درخواست در سامانه درمان نو

افتخار میکنیم که با خدمات دهی خوبی که داریم، توانسته ایم رضایت شما را جلب نماییم. همیشه در حال بالا بردن کیفیت خدمات و تعداد سفیران درمان نو هستیم تا اعتماد شما را جلب نماییم.
ثبت درخواست من
 • ثبت درخواست ثبت درخواست
  در ابتدا درخواست خود را از طریق فرم یا تماس تلفنی ثبت می‌کنید.
 • هماهنگی زمان مراجعه هماهنگی زمان مراجعه
  کارشناسان ما با شما تماس گرفته و پس از هماهنگی درخواست شما نهایی می‌شود.
 • اعزام همکاران ما اعزام همکاران ما
  نیروی متخصص به منزل یا محل کار شما اعزام شده و اقدامات لازم را انجام می‌دهد.
 • دریافت نتایج آزمایش دریافت نتایج آزمایش
  در صورت وجود آزمایش نتیجه از طریق کارشناسان ما خدمت شما ارسال میشود.
نیاز به مشاوره داری ؟ ثبت درخواست فوری

وصل سوند ادراری یا فولی در منزل

وصل سوند فولی در منزل

در بیمارانی که به دنبال جراحی های وسیع یا جزیی دچار احتباس ادراری شده به ناچار انتظار می رود که از وسیله ای استفاده شود تا از احتباس این اشخاص جلوگیری به عمل آید، چرا که احتباس ادراری دارای عوارضی مانند: افزایش فشار خون ناگهانی، افزایش ضربان قلب و یا پارگی مثانه را به همراه خواهد داشت، این عوارض فقط معطوف به مراکز درمانی نبوده و در بیمارانی که در منزل نیز تحت مراقب های ویژه و درمانی هستند و یا اینکه پس از جراحی هایی مانند قلب، مغز، تعویض مفصل و غیره پس از ترخیص در منزل ادامه درمان را انجام می دهند ممکن است ایجاد شود، از این رو توجه به انجام وصل سوند ادرای و یا سوند فولی در منزل از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد، بیماری که توانایی حرکت یا ماندن در اتوموبیل به دنبال ترخیص از بیمارستان یا درمان در منزل خود را تا مرکز درمانی ندارد، بهترین رویکرد برای او استفاده از سونداژ مثانه جهت تخلیه ادرار از طریق سوند در منزل خود است، در این مطلب می خواهیم در رابطه سوند ادرار، وصل سوند ادرار در منزل و یا همان سونداژ بیمار در منزل با هم مطالب مفید و کاربردی را بخوانیم، پس با ما همراه باشید تا در صورت نیاز به وصل سوند ادرار در منزل بتوانید با درخواست از خدمات پرستاری در منزل درمان نو درخواست کمک خود را مبنی بر اعزام پرستار سوند گذار در منزل اعلام نمایید، همچنین شما عزیزان برای انجام آزمایش در منزل نیز می توانید درخواست خود را هم زمان به اپراتور های درمان نو اعلام نمایید.

سونداژ چیست و با چه وسیله ای انجام می شود؟

سونداژ چیست؟

به فرآیند گذاشتن سوند ادرار-سوند فولی در داخل مجرای ادراری و نهایتا مثانه را سونداژ می گویند، سوند فولی وسیله ای است که با توجه به قطر مجرای شخص گیرنده خدمت دارای سایز بندی بر اساس فرنچ Fr می باشد، مثلا شخصی که قطر مجرای او باریک باشد از سوند فولی 14 فرنچ استفاده شده و فردی که سوند فولی او بزرگ باشد از سوند فولی 16 یا 18 فرنچ استفاده می شود، اینکه چه سایزی از سوند فولی برای شخص مناسب است را کارشناس پرستاری دهنده خدمت در منزل شخص مشخص می نماید، چون تمام کارشناس های پرستاری مرکز خدمات درمانی پزشکی درمان نو سابقه فعالیت در بخش های درمانی بیمارستان های درجه اول تهران را دارند و با تجربه بالا و علم و آگاهی از روند انجام هر پروسیجر بر بالین شما حاضر می گردند.

انواع سوند های ادراری مناسب در منزل کدامند؟ 

 • سوند فولی لاتکس یا موقت: بیشتر سوند های موجود در بازار از این نوع هستند، این نوع سوند دارای جنسی از لاتکس و روکشی از پی وی سی PVC مدیکال گرید می باشند، تمام سعی به این بوده که این نوع سوند ضد حساسیت باشند ولی متاسفانه در برخی موارد دیده که حساسیت هایی نیز در مجرا و یا ورودی مجرا می دهند.

سوند فولی موقت یا لاتکس

 • سوند فولی سیلیکونی یا دائم: نوع دیگر از سوند فولی در بازار تجهیزات پزشکی ایران سوند های فولی از جنس سیلیکون می باشند، این نوع سوند ها دارای روکشی از نقره بوده که خاصیت آنتی باکتریالی به سوند اهدا می کند، ضد حساسیت می باشند ولی کمی از نظر قیمت نسبت با سوند لاتکس گران تر می باشند.
 • کاندوم شیت یا سوند اکسترنال: به این سوند ها سوندهای بیرونی هم گفته می شود، زمانی که مجرای بیمار به قدری کوچک باشد که نتوان از سوند های فولی جهت سونداژ بیمار استفاده کرد، مثلا بیماری هیپو اسپادیاس از کاندوم شیت یا سوند اکسترنال استفاده می کنیم.

سوند اکسترنال

 • سوند نلاتون: از این سوند به صورت کاملا موقت استفاده می شود، جنس این محصول از پی وی سی مدیکال گرید بوده، قوام خشک دارد، و فاقد کاف یا بادنک برای فیکس کردن است، برای نمونه ادرار گیری یا تخلیه فوری ادرار از این ابزار استفاده می شود.

سوند نلاتون

 • سوند سوپراپوبیک یا فوق مثانه: زمانی که به هر علت دسترسی به مثانه مختل گردد، از سوند سوپراپوبیک استفاده می شود، این سوند مستقیما توسط پزشک ارولوژی یا با ویزیت پزشک عمومی در منزل، با باز کردن سطح پوست و قراردادن کاتتر ادراری در مثانه استفاده می شود.

سوند سوپراپوبیک

 • سوند سه راه: این سوند برای بیماران با عمل جراحی پروستات یا تنگی مجرا استفاده می شود، یک را برای ادرار و دو راه دیگر برای وارد کردن شستشو و خارج کردن آن از مجرا و فیکس کردن سوند در مثانه می باشد، در بیماران سالمند بستری در منزل هم می توان جهت شستشوی مجرا استفاده گردد.

سوند سه راه

 • سوند دو راه: از این سوند برای تخلیه ادرار از مثانه استفاده می شود، این نوع سوند پر مصرف ترین نوع سوند گذاری در بین بیماران می باشد.

سوند دو راه

 • سوند مسکن: از این نوع سوند برای تسکین درد های مجرا در بیماران سرطان مجرای ادراری یا مثانه استفاده می شود.
 • سوند دبل جی: زمانی که بین مجرای کلیه و مثانه دارای اسنداد باشد، از این نوع سوند استفاده می شود.
 • سوند یکبار مصرف زنانه: در واقع همان سوند نلاتون می باشد، با این تفاوت که طول آن کمی کوتاه تر از سوند نلاتون است.

کیسه ادرار یا یورین بگ 

کیسه ادراری

کیسه ادرار یا یورین بگ به وسیله ای می گویند که توسط آن برای جمع آوری ادرار تخلیه از سوند ادرار یا سوند فولی در منزل استفاده می شود، ادرار ناشی از عملکرد مثانه از طریق سوند فولی در مجرا به خارج از بدن فرد هدایت شده و برای جمع آوری آن نیاز به مخزنی است که هم بتوان پس از پر شدن آن، آن را تخلیه کرد و هم حجم مناسبی داشته باشد تا به صورت مکرر نیاز نباشد دائما عملیات تخلیه سازی صورت بگیرد، کیسه ادرار در واقع همان وسیله ای است که این امر را برای ما تسهیل می نماید، کیسه های ادرار یا یورین بگ ها معمولا دارای حجم مشخصی بوده و در خود دارای یک شیر صلیبی هستند که با باز کردن آن می توان تخلیه سازی محتویات داخل آن را انجام داد، حجم کیسه های ادراری معمولا برای بالغین 2000 سی سی و برای کودکان 1000 سی سی تعیین گردیده است، اگر بیمار شما دچار کم ادراری حاد شده است می توانید از تزریق سرم در منزل استفاده کرده تا عملکرد کلیوی او بهبود یابد.

موارد استفاده از سونداژ در منزل 

مهم ترین موارد استفاده از سونداژ _وصل سوند ادرار در منزل شامل:

 • کهولت سن: یکی از عواملی که باعث می شود از سوند گذاری در منزل استفاده کرد ،کهولت سن یا سن بالاست، در این حالت شخص به دلیل زوال عقل قادر به تشخیص پر بودن مثانه و تخلیه آن نبوده و به ادرار را به صورت غیرآگاهانه تخلیه می نماید، برای جلوگیری از این عمل از سوند های ادراری استفاده می شود.
 • انواع عمل جراحی: پس از این که شما به اتاق عمل فرستاده شدید، برای آماده سازی شما ، ناحیه عمل پرب و درپ میگردد، اگر خط وریدی یا همان رگ نداشته باشید برای شما رگ گیری می شود ،با بتادین ناحیه عمل شسته شده و در ادامه امکان دارد برای شما سونداژ یا گذاشتن سوند فولی انجام گردد،البته معمولا در بیمارانی که پزشک صلاح می بیند تا دوران نقاهت آن ها کمی طولانی تر از افراد دیگر باشد از نصب سوند فولی استفاده خواهد شد.
 • عمل جراحی پوستاتکتومی: این عمل در واقع عمل برداشتن پروستات از فردی است که دچار بزرگی پروستات ،تومور های پروستات و بدخیمی پروستات گردیده است، بعد از عمل جراحی امکان دارد که ناحیه عمل که نزدیک به مجرای ادرار است دچار تورم و لخته شود از همین رو برای بیمار از سوند های 3 راه جهت تخلیه ادرار و شستشوی ناحیه عمل استفاده می شود .
 • احتباس ادرای ناشی از تنگی مجرا: علت دیگر سوند گذاری ادراری در منزل، تنگی مجرای ادراری است ، در این حالت فرد توانایی تخلیه ادرار خود را ندارد و برای کمک به تخلیه ادرار وی از وصل سوند فولی در منزل استفاده می شود.
 • آسیب به اعصاب مثانه: به این بیماری مثانه استرسی Neurogenic bladder dysfunction نیز می گویند، در این حالت فرد توانایی تخلیه آگاهانه و زمان بندی شده را ندارد و بی اختیاری ادراری پیدا می کند، برای درمان این حالت می توان از وصل سوند فولی در منزل استفاده نمود، در صورت نیاز به تزریقات 24 ساعته در منزل می توانید با ما در تماس باشید.
 • آسیب های نخاعی: علت دیگر سوند گذاری در منزل، آسیب های نخاعی است، به دنبال برخی صدمات اعصاب نخاع و یا مغز در تصادف، Falling یا افتادن از ارتفاع، سرع های پایدار و غیره این امکان متاسفانه به وجود می آید که فرد قادر به تخلیه آگاهانه ادرار از مثانه خود نیست، برای کمک به این افراد از نصب و تعویض سوند ادراری در منزل می توان استفاده نمود.
 • بیماری اسپینا بیفیدا: اسم دیگر این بیماری  کمر باز یا بیرون زدگی مادر زادی نخاعی می باشد، در این حالت به علت تحت فشار بودن نخاع، نخاع آسیب دیده و تخلیه ادرار به صورت ناآگاهانه انجام می گردد.
 • سنگ کلیه: از عوامل شایع در سوند گذاری مثانه، سنگ کلیه یا سنگ شکنی پس از آن است، سنگ کلیه سبب آسیب مجرا و تورم و گرفتگی مجرا پس از خارج شدن از مجرای ادراری می گردد. 
 • سنگ مثانه: سنگ های مثانه نیز می توانند عامل آسیب به مجرا و تنگی یا بسته شدن آن گردند، جهت باز کردن مجرا در این بیماران می توان از نصب سوند ادراری در منزل استفاده نمود.
 • جراحی های آلت تناسلی در مردان: به دنبال شکستگی آلت مردان یا  Penis Fracture فرد قادر به ادرار از طریق مجرا به صورت روتین نمی باشد، در این بیماران یا از سوند های سوپراپوبیک استفاده می شود یا از سوند های دو راه تا به فرد در تخلیه ادرار خود کمک نماید.
 • عفونت مجرا یا UTI: عفونت های ادراری یا Urinary tract infection دلیل دیگر برای انجام سوند گذاری در منزل می باشد، در این بیماری مجرا عفونی، بد بو و دارای ترشحات فراوان و سفید می گردد که برای درمان آن می توان از نصب سوند در منزل استفاده نمود.

مزایای وصل سوند فولی_ادراری در منزل

سوند گذاری در منزل دارای مزایای ویژه است که از مهم ترین آن ها:

 1. سهولت در گرفتن خدمت وصل کردن سوند: چرا که دیگر نیاز به طی کردن مسافت و ماندن در پشت ترافیک و غیره نمی باشد.
 2. جلوگیری از دریافت عفونت های بیمارستانی
 3. احساس آرامش و تطبیق خود با استرس ناشی از این تکنیک در منزل خود
 4. پرداخت هزینه کمتر و خدمات بیشتر مثلا انجام رادیولوژی مجرای ادراری در خانه
 5. گرفتن خدمات هم زمان
 6. امکان برقراری ارتباط دوستانه با کارشناس انجام خدمت نسبت به بیمارستان
 7. امکان آموزش بهتر و بیشتر از جانب کارشناس پرستاری اعزام شده بر بالین شما
 8. جلوگیری از خطرات برخی از عوارض احتمالی، مثل تپش قلب و افزایش فشار خون به دنبال احتباس ادراری
 9. بهبود علائم دفع ادرار با سرعت بیشتر در منزل: اگر شما بخواهید پس از احتباس ادراری فرد و یا خود، سوار ماشین شخصی خود گردید، ترافیک های پیش رو را کنار بزنید و خود را به مرکز درمانی برسانید،در مرحله بعد باید در صف نوبت ویزیت پزشک بنشینید و سپس در انتظار باشید تا پرستار بیمارستان برای شما سوند بزند، در این حالت پرستار کارشناس بر بالین شما اعزام و در سریع ترین زمان فرآیند سوند گذاری انجام می شود.
 10. انجام تست های تشخیصی در حین اجرای سوند گذاری مثل تست عفونت مجرا یا کشت از ادرار شما با انجام آزمایش در منزل  

معایب انجام سوندگذاری ادرار در منزل 

معایب سوند گذاری ادراری در منزل

 • احساس درد و ناراحتی برای فرد گیرنده خدمت
 • احتمال خونریزی زمانی که فرد غیر کارشناس انجام سوند گذاری را به عهده بگیرد
 • احتماس ترس از انجام فرآیند نصب سوند در منزل زمانی که شخص دهنده خدمت اطلاعات کافی برا توضیح این تکنیک نداشته یاشد
 • احتمال عفونت در مجرا زمانی که فرد انجام دهنده کارشناس نبوده و اصول آسپتیک را رعایت ننماید
 • احتمال خارج شدن سوند از مجرا به دلیل اینکه شخص انجام دهنده کاف سوند فولی را پر نکرده باشد
 • احتمال ترک فرد گیرنده خدمت از کنار آمدن با فرآیند وصل سوند فولی در منزل به علت اینکه شخص دهنده خدمت، مهارت ارتباطی کافی در انجام سوند گذاری در منزل را نداشته باشد
 • احساس سوزش در ناحیه ورود سوند به دلیل عدم استریل انجام دادن فرآیند

تمام موارد بالا دلایل مهمی هستند که با اصولی انجام دادن این فرآیند می توان از بروز آن ها جلوگیری نمود، برای وصل سوند فولی در منزل شما عزیزان می توانید با مرکز خدمات پرستاری در منزل درمان نو در ارتباط باشید تا از بهترین خدمات ممکن در مراقبت از بیمار در منزل و درمان زخم بستر در منزل استفاده نمایید.

سوند گذاری در منزل برای چه کسانی انجام می شود؟

گیرندگان خدمت سوند گذاری در منزل به ترتیب زیر می باشد:

 1. وصل سوند ادرار در منزل برای آقایان: دسته مهمی از خدمات سوند گذاری در منزل مربوط می شود به آقایانی که دچار احتباس ادرار یا گرفتگی مجرا به دنبال دلایل مختلف مثل جراحی، کهولت سن و یا پروستاتکتومی شده اند، این دسته از افراد برای تخلیه ادرار از مثانه خود با مشکل مواجه هستند و فرآیند سونداژ در منزل برای آن ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، اگر شما با ای مشکل برخورد کرده اید کلید حل آن در دست ماست، سریعا با شماره های درمان نو تماس حاصل بفرمایید تا در اسرع وقت کارشناس پرستاری بر بالین شما اعزام گردد، شما همچنین می توانید از خدمات نوار قلب اورژانسی در منزل نیز بهره مند گردید.
 2. وصل سوند ادرار در منزل برای خانم ها: یکی دیگر از گیرندگان خدمت سوند گذاری در منزل بانوان عزیز هستند، خانم ها به علت های مختلف مثل عفونت در مجرای ادرار، کهولت سن، جراحی وغیره گاها توانایی دفع ادرار به صورت آگاهانه را ندارند و جهت بر طرف شدن مشکل خود نیاز به انجام سوند گذاری در منزل دارند، برای بهره مندی از خدمات پرستاری و پزشکی شرکت درمان نو شما می توانید درخواست پرستار خانم جهت نصب سوند ادراری در منزل را از درمان نو اعلام کنید تا در اسرع وقت پرستار خانم بر بالین شما اعزام گردد .
 3. سونداژ ادراری برای کودکان در منزل: دسته آخر از گیرندگان خدمت کودکان هستند ، کودکان نیز گاها به دلایل مختلف مثل تسنج ، عفونت و جراحی ها توانایی انجام ادرار به صورت خودآگاهانه را ندارند ،از این جهت است که نیاز به انجام سوند گذاری ادرار در منزل دارند ،اگر مادر یا پدر کودک هستید و با این مشکلات روبه رو شده اید، لطفا در اسرع وقت با درمان نو تماس حاصل فرمایید تا پرستار مورد نظر شما برای کودک خود اعزام گردد.

معایب سوند وصل کردن خودسرانه در منزل

گاها مشاهده شده که برخی از افراد برای همراهان بیمار خود شخصا اقدام به تعویض و یا نصب سوند ادراری در منزل می کنند، در این قسمت با هم میخواهیم در مورد معایب و خطرات این امر بخوانیم و بدانیم که این عمل چقدر می تواند برای فرد گیرنده خدمت خطرناک باشد پس با ما همراه باشید، معایب تعویض و وصل خودسرانه سوند ادراری در منزل:

 1. احتمال پارگی مجرا و خطر خونریزی
 2. احتمال ایجاد عفونت و تب در فرد گیرنده خدمت
 3. احتمال خارج شدن سوند ادراری و آسیب به مجرای ادراری
 4. احتمال شوک های سپتیک در چند روز بعد از انجام آن
 5. احتمال وارد کردن عفونت به مجرا در حین سوند گذاری
 6. احتمال گرفتگی دائمی مجرا و نیاز به گذاشتن سوند از روی پوست شکم (سوند های سوپراپوبیک)
 7. احتمال خطرات عارضه های قلبی پس از انجام این عمل توسط شخص ناوارد 

روش و طریقه اصولی در وصل سوند ادرار  

طریقه وصل سوند ادرار

حالا که با هم در رابطه با نکته های مهم وصل سوند در منزل صحبت نمودیم، نوبت این است که بدانیم طریقه سوند گذاری در منزل به چه صورت است و برای اینکه بتوانیم بهترین روش سونداژ در منزل را بدانیم باید به چه نکاتی توجه بنماییم، با ما همراه باشید تا گام به گام این تکنیک را خدمتتان توضیح دهیم،کاربران عزیز درمان نو همچنین برای بهره مندی از خدمات حجامت در منزل و فصد خون در منزل می توانند با این مجموعه در ارتباط باشند، طریقه اصولی وصل کردن سوند در منزل:

 1. ارتباط ابتدایی فرد گیرنده خدمت با کارشناس دهنده خدمت
 2. توضیح در مورد انجام پروسیجر
 3. آماده کردن خلوت بیمار (پرایویسی) در صورت شلوغی  خانه
 4. آماده سازی ابزار سوند گذاری
 5. آماده سازی بیمار
 6. پوشیدن دستکش غیر استریل
 7. ریختن بتادین روی مجرای ادراری
 8. انتخاب سوند فولی با سایز (فرنچ) مناسب پس از مشاهده قطر مجرا
 9. باز کردن سوند از کاور اولیه و قرار دادن آن در همان کاور (استریل)
 10. باز کردن دستکش استریل
 11. کشیدن ژل ضد درد (زایلوژل) با سرنگ استریل
 12. ریختن ژل بدون دستکش استریل داخ مجرا از طریق پیستون سرنگ 10 سی سی
 13. اجازه بدهید تا ناحیه مجرا هم خیس شود و هم کمی بی حس گردد
 14. باز کردن یورین بگ
 15. اتصال یورین بگ به خارجی ترین ناحیه سوند (سر دو راه و سه راه سوند اگر غیر استریل شود مهم نیست)
 16. پوشیدن دستکش استریل
 17. برداشتن سوند از ناحیه پایین تر از دو را و یا سه راه سوند
 18. ارتباط نهایی با بیمار
 19. وارد کردن سوند به آرامی (اگر در مردان به پروستات برخورد کردید سعی کنید بسیار آرام ادامه دهید در غیر این صورت قطعا به پروستات آسیب خواهید زد)
 20. نگاه مداوم به شلنگ یورین بگ (کیسه ادرار) که آیا ادرار در آن جریان یافته و یا خیر ؟
 21. پس از جریان یافتن ادرار ،با استفاده از سرنگ 10 سی سی ، 10 سی سی هوا به داخل مجرا پوش کنید (توجه نمایید استفاده از آب مقطر و غیره به غیر هوا سبب ایجاد رسوب در سوند گردیده و حین خارج کردن سوند از مجرا قطعا عارضه های بسیار خطرناکی بالین شما را به خطر خواهد انداخت
 22. کار تمام است، سعی کنید یورین بگ یا کیسه ادرار را در ارتفاع پایین تر از بیمار قرار دهید تا مکش مناسبی هم برای خارج کردن ادرار داشته باشد
 23. ارتباط نهایی با بیمار، دلداری بیمار و ایجاد امید در بیمار

با هم دیدیم که سونداژ در منزل از چه نکات ریزی پیروی می کند و عدم رعایت موازین و قوانین نحوه سوند گذاری در منزل، چه خطراتی برای بیمار دارد، شما عزیزان جهت دریافت خدمات نصب و تعویض سوند فولی و سوند بینی معده در منزل می توانید با شماره و راه های ارتباطی این مجموعه در تماس باشید.

طریقه نصب سوند در زنان 

طریقه نصب سوند در زنان

در مطلب بالا در مورد روش اصولی وصل کردن سوند در منزل با هم مفصل صحبت کردیم، اکنون میخواهیم در مورد نصب سوند زنانه در منزل تهران با هم صحبت نماییم چرا که نحوه گذاشتن سوند ادراری برای بانوان در منزل از نکات مهمی برخوردار است و باید به آن توجه نمود:

 • ابتدا با بیمار خود ارتباط برقرار می نماییم
 • ست استریل خود را آماده می نماییم
 • بیمار را آماده می نمایید (بهتر است قبل از فرآیند سوند گذاری در منزل در صورت توان بیمار نواحی تناسلی خود را در حمام یا سرویس بهداشتی شستشو نماید)
 • پا های بیمار را از هم جدا کرده و به بیمار می گوییم که به پشت بخوابد
 • هر دو پا را از زانو خم کرده و با زاویه بیشتر از 90 درجه خم نگه دارد (در واقع جمع کند)
 • ست را باز کرده و وسیله های سوند گذاری را خارج می نماییم
 • ابتدا دستکش پوشیده و با پنبه آغشته به بتادین نواحی داخل کلیتوریس را شستشو می دهیم و سپس خشک می کنیم
 • سوند فولی را به شلنگ یورین بگ متصل می کنیم
 • دستک استریل پوشیده و سوند فولی باز شده را به دست غالب گرفته و اقدام به وارد شدن به مجرا می نماییم
 • باید سعی کرد تا نوک سوند به کلیتوریس تا ورودی واژن (مهبل) برخورد ننماید
 • آرام وارد می شویم و به بیمار می گوییم که نفس عمیق بکشد
 • پس از مشاهده ادرار در لاین یورین بگ از طریق مجرای باد کردن کاف، کاف و یا بادکنک سوند را باد می کنیم
 • سوند را پایین تر از سطح بدن فرد جهت برقراری بیشتر ادرار قررار می دهیم 

تعویض سوند فولی در منزل 

در مورد نصب سوند ادراری در منزل نکات مهمی را خدمتتان ارائه دادیم، ولی آیا هر سوند ادراری که برای بیمار تعبیه شد نیاز به تعویض ندارد؟ جواب این سوال بله است، سوند های ادراری معمولا از نوع لاتکس آن تا حدود 30 روز در صورت رعایت نکات مراقبت روزانه سوند در منزل قابل استفاده هستند، ولی پس از آن زمان آن می رسد که تعویض گردند، تعویض سوند به منزله نجات بیمار از ایجاد عفونت های خونی و پیامد های خطرناک پس از آن است، از این رو شما نیز در صورتی که برای خود یا بستگان خود از سوند ادرار در منزل استفاده می نمایید، سعی کنید زمان سوند گذاری را به خاطر داشته باشید تا در آینده بدانید که در چه تاریخی باید تعویض سوند ادراری در منزل را انجام دهید، البته با وجود موسسه خدمات پرستاری در منزل درمان نو، این امکان به وجود آمده است که با تقویم های مختلف درمانی خود به کاربران عزیز خود کمک نماید تا از روز های مهم اقدامات درمانی پس از اولین اقدام خود آگاهی داشته باشند، شما برای بهره گیری از خدمات پرستار بیمار در منزل درمان نو می توانید با شماره تلفن های این مجموعه در تماس باشید.

نکات مهم در محافظت از سوند در منزل 

نکات مهم در نگهداری از سوند در منزل

حالا زمان آن رسیده است که بیاییم و نکته هایی را با هم یاد بگیریم که بدانیم زمانی که از سوند ادرار در منزل استفاده نمودیم، چه راه کارهایی را باید انجام دهیم تا بتوانیم از سوند خود مراقبت نماییم، این مطلب از چند جهت برای ما حائز اهمیت خواهد بود، با رعایت نکات محافظت از سوند در منزل ما از عوارض ناشی از سوند گذاری در منزل به طور جدی می توانیم جلوگیری نماییم، مثلا با شستشوی و تمیز نگه داشتن ناحیه سوند می توانیم از ایجاد عفونت در ناحیه دستگاه تناسلی خود جلوگیری کنیم، در این مطلب می خواهیم نکته های خیلی بیشتر در رابطه با محافظت از سوند در منزل را بدانیم، با ما همراه باشید، 21 مورد از مهم ترین نکات محافظت از سوند در منزل :

 1. کنترل داخل مجرا بودن سوند با توجه به طول سوند که پس از فیکس کردن آن تغییری نکرده باشد.
 2. کنترل رنگ ادرار که اگر از داروی خاصی مثلا فنازوپریدین استفاده می شود، رنگ آن قهوه ای شود، این امر سبب می شود تا رنگ غیر طبیعی ادرار خود را تشخیص بدهیم و اگر احتمال آسیب به مجرا ادراری وجود داشته باشد رنگ خون در ادرار را بتوانیم سریعا بفهمیم و جهت مقابله با عارضه های بعدی اقدام نماییم.
 3. عدم کشش و چرخاندن سوند، چرا که این عمل سبب آسیب به مجرای ادراری خواهد شد.
 4. شستشوی ناحیه ورود سوند با آب و بتادین سبب کنترل عفونت، باکتری زدایی، ویروس زدایی و غیره خواهد گردید.
 5. در صورتی که قادر به حرکت هستید، حتما سعا کنید کیسه ادرار را به دست خود بگیرید و از کسشاندن آن یا بالا نگه داشتن آن در منزل خود به جد جلوگیری نمایید.
 6. تخلیه ادرار از کیسه ادرار را حتما جدی بگیرید، تخلیه ادرار این کمک را به شما می کند تا احساس ادرار در شما با عادی شدن تخلیه ناآگاهانه از بین نرود، پس سعی کنید هر نهایتا هر 1000 سی سی از حجم کیسه ادرار، آن را تخلیه نمایید.
 7. تعویض سوند ادراری در منزل را حتما جدی بگیرید، در صورتی که از سوند های لاتکسی استفاده می کنید سعی کنید نهایتا 21 الی 28 روز آن را تعویض کنید و در صورتی که از سوند های آنتی باکتریال سیلیکونی استفاده می نمایید نیاز به تعویض سوند ادرار در 28 روز را ندارید و تا 60 روز نیز می توانید از سوند استفاده نمایید.
 8. ناحیه ورود سوند را پس از شستشو با پماد موپریسین چرب کنید، پماد موپریسین یک آنتی باکتریال قوی بوده و پس از برخورد با سر ورودی سوند به باکتری زدایی این منطقه بسیار کمک می نماید.
 9. علائم تب را چک کنید ، چک کنید که آیا شما در دوره ای دچار تب شده اید؟ اگر شده اید اول از همه موارد عامل آن را همین سوندادراری بدانید ، از درمان نو درخواست اعزام نیرو نمایید تا از خدمات گرفتن آزمایش در منزل استفاده کنید که مشخص شود شما دچار عفونت ادرار شده اید یا خیر؟
 10. نشتی از کیسه ادرار را روزانه با یک نگاه چک کنید، خطر ایجاد عفونت های بسیاری در نشتی از کیسه ادرار برای شما وجود دارد.
 11. از غذاهای دارای ویتامین سی بیشتر استفاده کنید، چرا که سبب افزایش سطح ایمنی شما خواهد شد.
 12. اگر بیمار شما دچار کاهش شدید ادرار شده است می توانید ابتدا وضعیت سوند از لحاظ کلات شدن یا بسته بودن مسیر را چک نمایید، اگر مسیر باز است احتمالا بیمار دچار اختلال در عملکرد کلیه شده است و می توانید از دیالیز در منزل بعد از صحت این تشخیص استفاده نمایید.
 13. از سیگار در دوره ای که از سوند فولی در منزل استفاده می نمایید خودداری نمایید.
 14. خواب و استراحت کافی داشته باشید تا روند بیماری شما هر چه سریعتر طی شود .
 15. علائم مسدودی مجرا را چک کنید، مسدودی مجرای ادراری امکان افزایش ضربان قلب و فشار خون را به همراه دارد.
 16. همانطور که گفته شد سعی کنید کیسه ادرار پایین تر از سطح بدن شما باشد، این امر کمک به تخلیه بهتر ادرار در زمانی که ما از سوند ادراری در منزل استفاده می کنید را دارد.
 17. به زمان نصب و تعویض سوند ادرار در منزل توجه ویژه داشته باشید، کنترل دوره های نصب و تعویض در کنترل عفونت مجرای شما بسیار کمک می نماید .
 18. برای جلوگیری از آسیب به مجرا به خصوص در آقایان، از لباس های نخی استفاده نمایید ،لباس های نخی و پنبه ای نرم بوده و از آسیب به ناحیه ورود سوند در آقایان بسیار جلوگیری می نماید.
 19. از مایعات به میزان کافی استفاده نمایید ،مصرف مایعات سبب افزایش ادرار و روانکاری سوند شما می شود.
 20. سعی کنید به شکم نخوابید، خوابیدن به شکم هم برای فشار زیاد بر مثانه خطرناک بوده و هم بر آسیب سر مجرای ورودی ادراری.
 21. به کمک پرستار بالین خود بگویید هنگام چرخاندن و یا همان تغییر پوزیشن، سوند فولی روی بیمار باشد و از ماندن آن و کشیده شدن آن جلوگیری نمایید.

زمان مناسب برای تعویض سوند ادرار و کیسه ادرار

زمان تعویض سوند ادراری در منزل

برای اینکه بدانیم زمان مناسب برای تعویض سوند ادرار چه مدت به چه مدت است مرجع های مختلف، زمان بندی های متفاوتی را اعلام کرده اند ،«دقیق ترین مرجع برای این مورد سایت WHO» بوده که در مطالب خود گفته است: "تعویض سوند ادرار به شرطی که از نوع لاتکس ساده باشد معمولا اگر رویدادی مثل گرفتگی مجرای ادراری و احتباس ادرار رخ ندهد ، هر 14 روز و در صورتی که مثانه فرد دارای احتباس است، استفاده از سوند فولی و تعویض آن در دور های کوتاه تر مثل هر 5 روز یا هر 10 انجام شود".
مطلب بالا دقیقا توسط خود (سازمان بهداشت جهانی) نقل شده است و این نشان می دهد که از نظر سازمان بهداشت جهانی چقدر تعویض سوند ادرار از اهمیت بالایی برخوردار است.
کیسه ادراری در صورت پر شدن و خالی شدن مرتب باید هر 72 ساعت تعویض گردد زیرا زمان مناسب برای رشد باکتری ها از 72 ساعت تا 96 ساعت بسیار شارپی و تصاعدی خواهد بود.

روش صحیح باز کردن سوند ادراری

نحوه خارج سازی سوند ادراری در منزل

مهم ترین نکات روش صحیح خارج کردن سوند ادراری:

 • ارتباط با بیمار قبل از پروسیجر
 • شستن دست ها با آب و مایع ضد عفونی کننده
 • آماده سازی تجهیزات
 • پوشیدن دستکش لاتکس (نیاز به پوشیدن دستکش استریل نمی باشد)
 • خالی کردن کیسه ادرار (لزومی ندارد ولی برای رعایت نکات آسپتیک این کار انجام گردد)
 • خارج کردن دستکش آلوده و پوشیدن دستکش جدید
 • برداشتن سرنگ 10 سی سی
 • خارج کردن هوا از داخل مجرای هوای سوند
 • رعایت نکات حین خارج کردن سوند ادرار و تعویض سوند ادرار در منزل توسط پرستار
 • کنترل عفونت در حین خارج کردن (مثلا رنگ سوند در حین خارج کردن سوند در مجرا سفید نشده باشد)
 • ارتباط مجدد با بیمار
 • کنترل علائم حیاتی بیمار
 • آرام سازی و دادن امید
 • شستشوی ناحیه تناسلی با استفاده از مواد آنتی باکتریال 

طریقه استفاده از سوند یکبار مصرف زنانه و مردانه

سوال های متعددی در پیرامون طریقه استفاده از سوند یکبار مصرف وجود دارد که در این مطلب کوتاه می خواهیم در مورد آن توضیحاتی را بیان کنیم، سوند یکبار مصرف در واقع همان سوند نلاتون است که از جنس پلاستیک یا پی وی سی می باشد، از این سوند برای تخلیه آنی و یکباره ادرار از مثانه استفاده می شود و معمولا در اورژانس های پزشکی بیشتر کاربرد دارد، از این سوند هم در خانم ها و هم در آقایان استفاده می گردد و فرقی هم در نحوه گذاشتن آن چه در بانوان و چه در آقایان وجود ندارد (البته از لحاظ ساختار سوند)، در ادامه مطلب در رابطه با طریقه استفاده از سوند یکبار مصرف زنانه و مردانه بیشتر با هم صحبت خواهیم کرد:

 1. طریقه استفاده از سوند یکبار مصرف زنانه: برای قرار دادن این سوند در مجرای ادارای زنان، همانند سوند فولی عمل می نماییم، پس از ارتباط با بیمار و رعایت فرآیند های آسپتیک درمانی مجرا را پیدا کرده و سپس سوند را وارد می نماییم و در آخر پس از تخلیه مثانه نهایتا تا 5 دقیقه سوند خارج و دیگر قابل استفاده هم نخواهد بود، این نوع سوند نمی تواند دائم و برای چند روز مورد استفاده قرار بگیرد.
 2. طریقه استفاده از سوند یکبار مصرف زنانه: برای نصب سوند یکبار مصرف مردانه نیز ابتدا سوند را با روش استریل داخل مجرا گذاشته و سپس اقدام به سوند گذاری می کنیم، پس از تخلیه ادرار با روش اصولی و آرام سند ادرار مردانه یکبار مصرف را خارج می نماییم.

هزینه وصل سوند در منزل 

تعرفه سوند گذاری در منزل برای افراد درخواست کننده خدمت دقیقا طبق دستور تعرفه های خدمات درمانی و پرستاری و پزشکی وزارت بداشت می باشد، همچنین استفاده از خدمات هم زمان مثل گرفتن فشار خون، قند خون، علائم حیاتی، تزریق سرم بر مبلغ تعرفه سوند گذاری در منزل اضافه خواهد گردید، شما عزیزان برای استعلام هزینه وصل سوند در منزل می توانید با اپراتور های این مرکز در ارتباط باشید تا هر سوال ای که قبل از اعزام کارشناس پرستاری دارید را از آن ها بپرسید .

مزایای نصب سوند ادرار در منزل در درمان نو به صورت شبانه روزی

تا کنون که به صورت مفصل به تمام جوانب سونداژ در منزل صحبت کرده ایم، مفتخریم تا در رابطه با ویژگی های منحصر به فرد موسسه خدمات پرستاری درمان نو در فرآیند وصل سوند ادرار در منزل بیشتر بدانیم:

استفاده از نیرو های کارآمد شاغل در بیمارستان های برتر و تاپ لول تهران 
استفاده از نیروهای ورزیده در حیطه کار خود از لحاظ سطح سواد و توانایی کار در بالین
داشتن تجهیزات گسترده مثل دستگاه سونوگرافی و غیره زمانی که حسن سوند گذاری بیمار از خدمات دیگر نیز بخواهد استفاده نماید 
اعزام پزشک عمومی و پزشک متخصص داخلی و یا نفرولوژی به منزل حین سوند گذاری
رعایت اصل تطبیق برای جنس مذکر و مونث و اعزام نیرو متناسب با درخواست بیمار 
دادن خدمات سونداژ در منزل شبانه روزی تهران
اعزام نیرو کارشناس در هر لحظه از روز و در هر نقطه از شهر تهران 

وصل و تعویض سوند در منزل تهران شبانه روزی و 24 ساعته 

وصل و تعویض سوند ادرار در منزل شبانه روزی تهران

خدمات وصل سوند در منزل و تعویض سوند در منزل برای شهر تهران به صورت ویژه در اسرع وقت صورت می گیرد، شما عزیزان برای دست یابی به خدمات وصل و تعویض سوند در منزل در تهران کافی است با شماره تلفن های مرکز درمان نو تماس حاصل فرمایید تا کارشناسان ما با گرفتن خلاصه ای از شرح حال شما و توجه به نوع درخواست شما مبنی بر اعزام پرستار یا پزشک بر بالین در کوتاه ترین زمان ممکن تمهیدات لازم را اجرایی نمایند، لازم به ذکر است که این خدمات محدودیت مکانی ندارد و برای تمام مناطق استان تهران از شمال تهران تا جنوب تهران، غرب تهران تا شرق و حتی مناطق حاشیه تهران مانند: بومهن، رودهن، لواسان، جاجرود، فشن، لویزان، اسلامشهر، شهریار، شهر ری، قرچک، ورامین، پاکدشت، پیشوا، گرم دره، ورد آورد، تهرانسر و غیره قابل اجرایی می باشد و تمام تلاش مجموعه به سهولت در برقراری آرامش و درمان شما عزیزان می باشد، سونداژ در منزل برای شهر تهران به صورت 24 ساعته بوده و شما می توانید در هر زمان از روز با این مرکز تماس برقرار نمایید.

وصل و تعویض سوند در منزل شمال تهران

 1. ظفر، آجودانیه، اختیاریه، ولنجک و دولت: اهالی این محله ها می توانند با تماس با درمان نو در کوتاه ترین زمان ممکن از این تکنیک در منزل بهره ببرند.
 2. الهیه، فرشته، قلهک، شریعتی و پاسداران: شما با تماس با مرکز خدمات درمانی درمان نو می توانید درخواست خود را ثبت کنید تا در کوتاه ترین زمان ممکن پرستار نصب کننده سوند بر بالین شما حاضر گردد، همچنین برای تعویض سوند در منزل و انجام تست خواب در خانه نیز می توانید از ما درخواست کمک نمایید.
 3. دزاشیب، سوهانک، ونک، زعفرانیه و قیطریه: برای خدمات پرستاری در منزل در این مناطق، درمان نو برنامه ریزی ویژه ای را هدف گذاری کرده است، شما جهت بهره مندی از خدمات مراقبتی می توانید با این مرکز در ارتباط باشید.
 4. تجریش، پونک، دروس، دیباجی و جردن: برای این مناطق شما می توانید جهت کوتاه ترین زمان ممکن اعزام پرستار کارشناس بر بالین خود سریعا با شماره های داخلی درمان نو در تماس باشید.
 5. قلهک، میرداماد، تجریش، شریعتی، دروس: اهالی محترم این محله ها می توانند جهت انجام خدمات نصب و تعویض سوند مردانه و زنانه با ما در تماس باشند.
 6. اختیاریه، امام زاده صالح، دربند، درکه، اوین: شما عزیزان برای سهولت در فرآیند انجام نصب و تعویض سوند زنانه و مردانه می توانید با اپراتور های ما در تماس باشید.

وصل و تعویض سوند در منزل غرب تهران 

خدمات سونداژ در منزل برای اهالی مناطق و تفکیک آن ها جهت سهولت به دست یابی بیشتر به ترتیب زیر می باشد:

 1. شهرک غرب، سعادت آباد، بلوار فردوس و صادقیه: ساکنین این مناطق می توانند با شماره گیری خط های این مجموعه و همچنین دسترسی به بهترین متد وصل کردن سوند در منزل با فضای مجازی این مجموعه در ارتباط باشند.
 2. ستارخان، جنت آباد، مرزداران، گیشا و دهکده المپیک: اهالی محترم این محله ها نیز برای بهره گرفتن از خدمات یاد شده می توانند با ما در ارتباط باشند.
 3. چیتگر، گرم دره، ورد آورد و دریاچه خلیج فارس: شما عزیزان نیز برای زدن سوند در منزل می توانید مجموعه خدمات پرستاری و پزشکی در منزل درمان نو در ارتباط باشید.
 4. محله های صادقیه، ستارخان واکباتان: اهالی محترم عزیز این محله ها نیز می توانند جهت درخواست و اعزام پرستار با اپراتور های درمان نو در تماس باشند، نصب و تعویض سوند ادراری در منزل را راحت تر از همیشه از ما بخواهید.

وصل و تعویض سوند در منزل شرق تهران 

برای منطقه شرق تهران خدمات نصب و یا وصل و تعویض سوند در منزل به صورت شبانه روزی صورت می گیرد، محله های زیر نمونه ای از محل هایی هستند که خدمات سوند گذاری در آن ها صورت میگیرد:

 1. تهرانپارس، حکیمیه، رسالت، نارمک: ساکنین این محله ها جهت دستیابی به خدمات سوند گذاری در منزل می توانند با مجموعه درمان نو در تماس باشند.
 2. نبرد، پیروزی، تهران نو، پردیس، بومهن:برای عزیزان این مناطق نیز خدمات ویژه تزریق سرم در منزل، تزریقات در منزل، حجامت در منزل و غیره تدارک دیده شده است، شما عزیزان با تماس با درمان نو می توانید از خدمات این مجموعه بهره مند شوید.
 3. رودهن، سید خندان، استخر، خاک سفید: این مناطق نیز از خدمات ویژه درمانی درمان نو بهره مند خواهند بود ، فقط کافی است که با شماره های این مجموعه در تماس باشید.
 4. هفت حوض، هنگام، دلاوران و تکاوران: اهالی محترم این مناطق نیز می توانند جهت دریافت خدمات وصل و تعویض سوند ادراری در منزل با ما در ارتباط باشند.
 5. استخر، لشگر، سید خندان، باقری، فلکه های اول تا چهارم تهرانپارس: مردم محترم ساکن در این محله ها نیز می توانند از خدمات ما به صورت شبانه روزی و 24 ساعته استفاده نمایند.

وصل و تعویض سوند در منزل جنوب تهران 

برای سونداژ در منزل مناطق جنوب تهران خدمات 24 ساعته می باشد، دیگر اهالی این مناطق نگران دسترسی سریع به این فرآیند در منزل خود نباشند، زیرا در اسرع وقت ما در کنار شما خواهیم بود، مناطقی که در جنوب تهران تحت پوشش خدمات وصل و تعویض سوند ادرار در منزل می باشند:

 1. خانی آباد، نازی آباد، یاخچی آباد، شوش: اهالی محترم این مناطق می توانند با تلفن های تماس این مجموعه جهت انجام این فرآیند در تماس 24 ساعته باشند.
 2. مولوی، بازار بزرگ، شهر ری، یافت آباد: خدمات پرستاری درمان نو برای این مناطق جهت جلوگیری از اتلاف وقت، هزینه های رفت و آمد و غیره برنامه ریزی بهداشتی دارد، کافی است جهت بهره گیری از این خدمات با ما در ارتباط باشید.
 3. بریانک، قرچک، اسلامشهر، شهریار و احمد آباد: این مناطق نیز مثل همیشه از خدمات درمان نو بهره مند هستند، هدف اصلی ما افزایش سطح کیفیت مراقبتی شماست، با ما در ارتباط باشید.
 4. دروازه غار، میدان رازی، شهرک شریعتی، راه آهن: اهالی محترم ساکن این مناطق نیز می توانند جهت دستیابی به خدمات تعویض و وصل سوند فولی ادرار در منزل با در تماس باشند.
 5. مهرآباد جنوبی، کوی سیزده آبان، فلاح، جی:مردم محترم مناطق نام برده شده می توانند جهت دریافت خدمات سریع وصل سوند و تعویض سوند در منزل با ما در تماس باشند.
 6. آذری، نعمت آباد، خزانه، شمشیری:شما عزیزان اگر ساکن این مناطق هستید با ما جهت انجام خدمات تعویض و نصب سوند زنان و مردان تماس حاصل نمایید.

سوالات مهم در رابطه با خدمات سوند گذاری در منزل

سوالات مهم وصل کردن سوند ادراری

 • روش گذاشتن سوند نلاتون در زنان چگونه است؟

برای گذاشتن سوند نلاتون در زنان ابتدا پرستار خانم محل را با بتادین شستشو و سپس با گاز استریل پاکسازی می نمایند، پرستار خانم با زدن ژل لیدوکائین بر سر سوند یکبار مصرف زنانه یا سوند نلاتون آن را با باز کردن دو طرف کلیتوریس و وارد سازی به مجرای ادراری که در بالای واژن مشخص است به آهستگی به داخل مجرا هدایت می کند تا آن جایی که ادرار به داخل سوند بیاید و  پس از صبر و تخلیه ادرار به صورت کامل سوند را به آرامی خارج می کند.

 • نحوه تخلیه کیسه سوند شیر صلیبی چگونه است؟

برای تخلیه کیسه ادرار یا کیسه سوند شیر صلیبی فقط کافی است سر شیر صلیبی کیسه که در انتهای آن وجود دارد را با فشار دادن گیره آبی به سمت چپ تخلیه نماییم، پس از تخلیه کامل گیره آبی رنگ را به محل خود با فشار دادن به سمت راست هدایت می کنیم، همانند تصویر زیر:

نحوه باز کردن شیر صلیبی کیسه ادرار

 • زمان تعویض سوند فولی سیلیکونی به چه صورت است؟

زمان تعویض سوند فولی سیلیکونی هر 2 ماه یک بار می باشد.

 • درمان زخم ناشی از سوند در مردان چگونه است؟

شستشو با لوسیون های ملایم شوینده بدن و آب ولرم و پس از خشک کردن ناحیه مالیدن پماد موپیریسین، این کار را باید هر 6 ساعت انجام دهید.

 • درمان زخم ناشی از سوند در زنان چگونه است؟

برای درمان زخم ناشی از سوند در زنان ابتدا ناحیه ورود سوند را شسته و تمیز می کنیم و سپس اطراف سوند از پماد موپیریسین استفاده می نماییم.

 • نحوه درآوردن سوند در منزل چگونه است؟

برای درآوردن سوند در منزل چه در خانم ها و چه در آقایان ابتدا از قسمت نشان داده شده در تصویر و وارد کردن سر سوزن سرنگ داخل این ناحیه (مراقبت باشید سوزن بر اساس فشاری که باید وارد کنید تا داخل برود دستتان را سوراخ نکند) آب مقطر وارد شده در حین تزریق را خارج کرده و سپس چند بار این کار را می کنیم تا قسمت نشان داده شده در تصویر مچاله شود، در این هنگام مایع در داخل مخزن فیکس کننده در مثانه وجود ندارد و موقع کشیدن سوند ادرار می باشد، برای متوجه شدن نحوه عمل خارج سازی سوند به شکل زیر توجه کنید( نکته قابل توجه آن است که می توانید همان ابتدا سر سوزن را خارج کرده و با سر بدون سوزن و پلاستیک سرنگ این کار را انجام دهید)، همانند تصویر زیر:

طریقه باز کردن سوند

 • آموزش تعویض کیسه سوند ادراری چگونه است؟

برای تعویض کیسه سوند ادراری ابتدا سوند را کلمپ یا میبندیم (برای این کار می توان سوند را تا زده و با چسب موقت فیکس کنیم تا ادرار برای چند دقیقه متوقف شود) سپس محل اتصال کیسه را با سوند جدا می کنیم همانند شکل زیر و پس از اطمینان از اتصال سر سوند با کیسه چسب را کنده و رها می کنیم تا ادرار به جریان بیفتد، همانند تصویر زیر:

تعویض کیسه ادراری

faq

سوالات متداول

نیاز به کمک داری ؟ ما به سوالات شما پاسخ داده ایم

در لایه رویی سیلیکونی سوند می باشد، در سوند های موقت این لایه وجود ندارد.

نهایتا از شروع فرآیند به روش استریل 10 دقیقه زمان بر خواهد بود.

خیر، فرآیند سونداژ در خانه با استفاده از بی حس کننده لیدوکائین انجام می گیرد.

پرسش و پاسخ درمان نو

اگر سوالی در ذهن دارید یا نظری دارید از طریق فرم زیر ارسال کنید

loader
لطفا صبر کنید
مشاوره
فوری
÷