ثبت درخواست فوری
 • درمان زخم بستر
  نام و نام خانوداگی
 • شماره تماس
  انتخاب تاریخ
 • تماس فوری با ما
 • کافیست خدمت مورد نیاز خود را ثبت کنید و منتظر تماس کارشناسان ما بمانید.

loader
لطفا صبر کنید
درمان زخم بستر

 

زخم بستر برای هر خانواده ای که دارای بیمار بستری مطلق در تخت می باشد یکی از کابوس های نگهداری و مراقبت از بیمار آن ها به حساب می آید، زخم های بستر دارای درجات مختلفی هستند، درجه بندی زخم بستر زمانی که به گرید های 3، 4 و 5 می رسد بسیار حاد و خطرناک می گردد به صورتی که احتمال ترمیم بافت در زخم های درجه پنج حدود 70% کمتر از درجه 4 و به پایین می باشد، به هر حال در صورتی که فرد بنا به دلایلی دچار زخم بستر گردد همراهان او باید سریعا به درمان او اقدام نمایند، مرکز درمان نو با دارا بودن پزشک زخم و کارشناسان با تجربه زخم بستر می تواند شما را در این مسیر کمک نماید، با ما همراه باشید تا تمام ابعاد مختلف درمان زخم بستر در منزل را خدمتتان شرح دهیم.

 

call

مراحل ثبت درخواست در سامانه درمان نو

افتخار میکنیم که با خدمات دهی خوبی که داریم، توانسته ایم رضایت شما را جلب نماییم. همیشه در حال بالا بردن کیفیت خدمات و تعداد سفیران درمان نو هستیم تا اعتماد شما را جلب نماییم.
ثبت درخواست من
 • ثبت درخواست ثبت درخواست
  در ابتدا درخواست خود را از طریق فرم یا تماس تلفنی ثبت می‌کنید.
 • هماهنگی زمان مراجعه هماهنگی زمان مراجعه
  کارشناسان ما با شما تماس گرفته و پس از هماهنگی درخواست شما نهایی می‌شود.
 • اعزام همکاران ما اعزام همکاران ما
  نیروی متخصص به منزل یا محل کار شما اعزام شده و اقدامات لازم را انجام می‌دهد.
 • دریافت نتایج آزمایش دریافت نتایج آزمایش
  در صورت وجود آزمایش نتیجه از طریق کارشناسان ما خدمت شما ارسال میشود.
نیاز به مشاوره داری ؟ ثبت درخواست فوری

درمان زخم بستر در منزل

درمان زخم بستر در منزل

گاها شنیده می شود که یک شخص به دلایل مختلف مثل تصادف ، سکته مغزی، آسیب های نخاعی ناشی از افتادن از ارتفاع و غیره دچار عارضه نخاعی گشته و متاسفانه دیگر توانایی حرکت به شیوه قبل از این اتفاقات را ندارد، فکر می کنید اگر این شخص برای مدت طولانی با فرض اینکه مراقبت های عادی را هم خانواده او برایش انجام دهند و روی تخت باشد، برای پوست ناحیه تحت فشار که مدت هاست به علت عدم خون رسانی کافی دچار آسیب شده چه اتفاقی می افتد؟ بله این در واقع یکی از مشکلاتی است که افراد دارای ضایعات نخاعی، کهولت سن و غیره با آن دست و پنجه نرم می کنند، حال بیایید به سوال قبلی خودمان، به طور کلی اگر خون رسانی به علت فشار زیاد بر بافتی انجام نشود آن بافت دچار آسیب و در نهایت مرگ می شود، برای مثال فوق اگر شخص حتی با مراقبت های روتین مدت کوتاهی بر روی تخت خود بماند، قطعا دچار زخم بستر خواهد شد ، زخم بستر در واقع حالتی است که شخص به دنبال عدم تحرک کافی و ماندن در تخت بر اعضای تحت فشار او مثلا استخوان خاجی یا قسمت بیرونی استخوان لگن رخ می دهد، مرکز پرستاری در منزل درمان نو در این راستا برای درمان زخم بستر در منزل آماده ارئه خدمت به کاربران خود می باشد، شما می توانید با تماس با اپراتور های این مرکز درخواست کارشناس زخم بستر را ارائه نمایید تا در کوتاه ترین زمان ممکن بهترین پرستار زخم بستر استان تهران بر بالین بیمار شما اعزام گردد تا فرآیند درمان زخم بستر در منزل برای او انجام شود، در این مطلب میخواهیم تمام آن چیزی که شما برای دانستن درمان زخم بستر در منزل، پیشگیری از زخم بستر و غیره را می خواهید خدمتتان ارائه دهیم، پس با ما همراه باشید تا در مورد درمان زخم بستر در منزل نکات استثنایی را خدمتتان تقدیم نماییم، شما عزیزان همچنین می توانید برای خدمات رادیولوژی در منزل نیز از این مجموعه در خواست کمک نمایید.

زخم بستر چیست؟

زخم بستر چیست ؟

زخم بستر به آسیب بافت که می تواند شامل پوست، زیر پوست، ماهیچه و استخوان نیز باشد می گویند، نام دیگر این عارضه در علم پزشکی بد سور یا Bedsore می باشد، این عارضه به دلایل مشخص مثل قطع راه ارتباطی نخاع با مغز به دنبال صدمات ناشی از تصادفات رانندگی، کهولت سن و ضعف شدید سیستم اعصاب، قطع نخاع شدن به دنبال افتادن از ارتفاع می تواند رخ دهد.
فردی که دچار عارضه نخاعی شده است و توانایی حرکت را از دست داده به ناچار مجبور ماندن در تخت خود است، برای مقابله با اینکه بیمار دچار عوارض استراحت مطلق در تخت نگردد، خانواده او اقدام به انجام غیر اصولی تغییر پوزیشن در تخت می نمایند که احتمال ساییدگی نشیمنگاه و سایر اندام های در ارتباط با فشار بدن را دارد، جدایی از این حالت این فرد به علت اینکه اجابت مزاج خود را در تخت می نماید خطر عفونت و آلودگی برای وی بسیار بالا خواد بود و خود این عوامل مسبب ایجاد زخم های جدید و عفونی تر خواهند شد، فردی که دچار عارضه نخاعی شده شاید دیگر نتواند همان غذایی را که با میل میخورد اکنون نیز بخورد، به دنبال کاهش سطح انرژی در بدن او، فرد دچار انواع عفونت ها خواهد شد و توانایی ساخت بافت آسیب دیده (مثلا زخم بستر) را ندارد، از این رو متوجه می شویم که مراقبت از فرد عارضه نخاعی چقدر دارای نکته و مهم است که با دانستن این نکته ها به راحتی و به صورت روتین می توان سال ها با این عارضه زندگی نمود و یا اینکه اگر پیش آگهی درمانی نیز دارد برای او از درمان های بعدی استفاده کرد، درمان زخم بستر در منزل یکی از مهمترین اقدامات مقابله ای با این اتفاقات است، چرا که فرد قبل از اینکه با آسیب های بیشتر بافتی مواجه گردد، ما با اقدامات پیشگیرانه به مقابله با آن پرداخته ایم.

انواع زخم بستر 

برای دسته بندی انواع زخم بستر می توان:

 • زخم های فشاری: به این زخم ها pressure ulcer نیز می گویند، این زخم ها در نواحی تحت فشار رخ داده و عامل آن ها عوارض نخاعی می باشد، این زخم دارای استیج بندی است که به ترتیب:
 1. زخم بستر درجه اول: پوست ناحیه تخت فشار دچار قرمزی و التهاب شده، این ناحیه گر تر از سایر نواحی است و این خود یعنی التهاب در این ناحیه بیشتر شده است .
 2. زخم بستر درجه دوم: ایجاد تاول ، فرورفتگی در پوست و قرمزی ناحیه ی تحت فشار از ویژگی های این درجه از زخم فشاری است، معمولا این در این مرحله 40 درصد خون رسانی کم شده است و اگر درمان های مقدماتی صورت نگیرد پوست ناحیه جدا خواهد شد.
 3. زخم بستر درجه سوم: در زخم بستر درجه سوم دیگر پوست کنده شده است، احتمال دارد چربی و فاشیا نیز نمایان باشد، قسمتی از ماهیچه و عضله زیرین نیز به صورت جزیی درگیر است.
 4. زخم بستر درجه چهارم: در این نوع زخم علاوه بر آسیب های زیرین، عضلات نیز درگیر شده و عفونت در نواحی زیرین نیز رخ داده است، احتمال آسیب به استخوان به صورت جزیی نیز وجود دارد.
 5. زخم بستر درجه پنج: این نوع درجه بندی در بعضی تکست ها وجود دارد و نشان دهنده آسیب های بسیار شدید به بافت های زیر مثل عضله، فاشیا، استخوان های زیرین است، این نوع زخم دارای عفونت، اسلاف و بافت های نکروزه است.

زخم فشاری

 • زخم های دیابتی: به این زخم ها Diabetic ulcer هم می گویند، این زخم ها به دنبال آسیب های ناشی از تنگ شدن عروق تحتانی افراد دیابتی رخ می دهد. در افراد دیابتی به علت اینکه قند در عروق چسبیده و سبب کم شدن جریان خون در عروق می  شود، خونرسانی به بافت های بدن نیز کم می شود، به همین علت است که عدم توجه به مراقبت های ویژه در این بیماران سبب ایجاد زخم های متوسط تا شدید می گردد، مهم ترین نوع زخم های دیابتی از نوع زخم های پای دیابتی یا diabetic foot است، در این نوع زخم ها نیز استیج بندی یا همان درجه بندی زخم لحاظ می شود که در مثال بالا گفته شد.

زخم بستر دارای چه علامت های عمومی و اختصاصی است؟

کسانی که دچار زخم بستر می شوند دارای علامت های عمومی و اختصاصی هستند که از مهم ترین آن ها می توان به:

 1. تغییرات رنگ پوست محل زخم: یکی از علامت های اختصاصی در زخم های بستر، تغییرات رنگ پوست ناحیه زخم است ، معمولا این ناحیه دارای رنگ قرمز در اطراف و تا حدودی پریده در وسط زخم دارد.
 2. گرم تر شدن ناحیه زخم: به دلایل التهابات ناحیه زخم، بافت آن ناحیه نیز گرم تر از بقیه مناطق پوست خواهد بود.
 3. متورم شدن ناحیه زخم: التهاب سبب تورم سلول ها شده که این خود به معنای استارت تخریب سلولی است.
 4. تب: ایجاد تب در بیماران دارای زخم بستر امری بسیاری شایع است، در این افراد به دنبال عفونت در نواحی زخم ، تب های متعددی رخ می دهد.
 5. لرز: به دنبال عفونت، بیماران دارای زخم بستر دچار لرز های ناگهانی هم می شوند که علت آن می تواند عفونت باشد، عفونت سبب فعال شدن سیستم ایمنی گردیده و در این بیماران به صورت لرز و تب نمایان می شود.
 6. تنگی نفس: به دنبال لرز های ناگهانی، امکان ایجاد تنگی نفس به دنبال تنفس های سریع و ممتد وجود دارد.
 7. التهاب بافتی: نوع دیگری علامت های زخم بستر التهاب های بافتی در این بیماران است، ایجاد التهاب در بافت هایی مثل مغز، کبد و اندام های دیگر در این بیماران قابل مشاهده می باشد، با انجام آزمایش در منزل مانند آزمایش CRP یا آنزیم واکنشی بدن در التهابات می توان صحت درستی این نظریه را اثبات نمود.
 8. آسیب های قلبی و تپش قلب های مکرر: به دنبال عفونت و انتقال آن از طریق خون به سایر بافت ها، امکان عفونت قلب مثل پریکاردیت pericarditis وجود دارد که پیامد آن تپش قلب های ناگهانی و درد قفسه سینه خواهد بود.
 9. پیشرفت زخم ناحیه درگیر: از نشانه اختصاصی ابتلا به زخم بستر می تواند تغییر درجه یا استیج زخم را اشاره نمود، در یک بیمار دچار زخم بستر اگر درمان به موقع صورت نپذیرد امکان تبدیل زخم از درجه 1 به و سپس به 3 و غیره وجود دارد.

زخم بستر در چه نواحی تشکیل می شود؟

نواحی تشکیل زخم بستر

مهم ترین نواحی تشکیل زخم بستر به ترتیب:

 1. لاله هر دو گوش: لاله های گوش ابتدایی ترین محل برای ایجاد زخم های بستر هستند، نام دیگر غضروف های لاله گوش Auricle ها هستند که فشار ناشی از وزن سر را تحمل می کنند.
 2. پشت استخوان دو کتف: این محل مرکز فشار بالا تنه می باشد، نام دیگر استخوان کتف scapula نام دارد، پشت استخوان کتف به دلیل فشار هایی که از جانب گردن ، سر و دو کتف بر آن می آید از مهم ترین مراکز در ایجاد زخم های فشاری هستند.
 3. روی استخوان های میانی کمر: نام دیگر این استخوان ها back bone بوده و از نواحی هستند که در معرض ایجاد زخم های ناشی از فشار وزن بدن می باشند، در بیماران دائما در تخت هستند و از فرآیند change position در آن ها استفاده نمی شوند، معمولا نواحی پشت کمر و روی استخوان های آن ها دچار زخم های جزیی تا وسیع می گردد.
 4. استخوان ساکروم یا خاجی: می توان گفت مهم ترین نقطه در ایجاد زخم های بستر همین ناحیه یعنی sacral bone است، استخوان ساکروم نقطه ثقل بدن حین خواب بوده و تمام فشار ناشی از لگن و بالا تنه را تحمل می کند، بیمارانی که برای ادامه زندگی متاسفانه باید از تخت استفاده نمایند، در اکثر مواقع دچار زخم در این ناحیه می شوند که با پیگیری شما همراهان عزیز جهت درمان زخم بستر در منزل برای آن ها می توان از ایجاد عوارض احتمالی به طور کلی پیشگیری نمود.
 5. پشت استخوان های پا: از نواحی دیگر در ایجاد زخم بستر از نوع فشاری و دیابتی همین نقطه یعنی استخوان پشت پا یا ankle bone می باشد ،استخوان های مچ پا وظیفه تحمل وزن پاها در حین خواب را بر عهده دارند، در بیماران دچار عارضه نخاعی فشار ناشی از وزن پاها به صورت مداوم سبب ایجاد کاهش جریان خون و در ادامه ایجاد زخم در پشت پاها می شود، شما عزیزان برای فراهم کردن تمهیدات لازم جهت مراقبت از بیمارتان و همچنین درمان زخم بستر در خانه خودتان می توانید با این مجموعه خدمات پرستاری در منزل درمان نو در تماس باشید، همچنین شما برای دریافت خدمت ویزیت پزشک در خانه می توانید به اپراتور های ما درخواست خودتان را اعلام نمایید.
 6. پشت زانو ها: یکی از دیگر از نواحی درگیر در ایجاد زخم بستر می تواند پشت زانو های بیمار باشد، نام دیگر این مفصل knee joint است که با ایجاد فشار از ناحیه زانوهای بیمار سبب زخم شدن آن می شود.
 7. اطراف جمجمه بیمار: یکی دیگر از مناطق دیگر مستعد در ایجاد زخم بستر اطراف جمجمه skull است که با رعایت تغییر پوزیشن مناسب می توان به راحتی از ایجاد آن جلوگیری نمود.
  نواحی از دست که بر روی تخت افتاده: یکی دیگر از نواحی مهم در ایجاد زخم بستر، اندام هایی مثل دست است که بر روی تخت افتاده است، استفاده از بافتی نرم مثل بالشت بر جلوگیری از ایجاد زخم در این اندام ها کمک می نماید.

چه چیز هایی باعث زخم بستر می شوند؟

در این مطلب در رابطه با انواع زخم بستر و استیج بندی آن ها و همچنین نواحی ایجاد شدن آن ها صحبت کردیم، وقت را غنیمت میدانیم تا در مورد عواملی که باعث ایجاد زخم بستر می شوند نیز توضیحاتی اجمالی خدمت شما سروران عزیز ارائه دهیم.
از مهم ترین عواملی که باعث زخم بستر می شوند می توان به:

 1. آسیب های نخاعی: آسیب های نخاعی یکی از مهم ترین عوامل ایجاد زخم بستر هستند، متاسفانه تصادفات از علل شایع در ایجاد این نوع عارضه ها به حساب می آیند، در علت های دیگر عارضه های نخاعی می توان به افتادن از بلندی، آسیب به سر بر اثر برخورد جسم سخت و نزاع و دعوا اشاره نمود، در بیمارانی که دچار عارضه های نخاعی می گردند مراقبت های روتین و همچنین پیشگری و درمان زخم بستر در منزل از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.
 2. کهولت سن: یکی از موارد دیگر ابتلا به زخم های فشاری، افزایش سن و از کار افتادگی بدن است، در این بیماران به دلیل عدم توانایی در حرکت ایجاد زخم های فشاری در بستر بسیار شایع است، درمان زخم بستر در خانه و راه های پیشگیری از ایجاد زخم بستر می تواند برای این دسته از افراد بسیار مهم و حیاتی باشد.
 3. بیماری های ناعلاج: متاسفانه برخی بیماری ها همانند سرطان، سبب ایجاد ناتوانی شدید در فرد گردیده، به صورتی که فرد قادر به حرکت نیست، این بیماران نیز در خطر ابتلا به زخم های فشاری هستند و مقابله و پیشگیری از ایجاد زخم در آن ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.
 4. بیماران دیابتی: دسته دیگر از بیمارانی که مستعد ایجاد زخم های بستر هستند، بیماران دیابتی می باشند، بیماران دیابتی به دلیل چسبیده شدن قند ها به رگ هایشان جریان خون طبیعی بدنشان را از دست داده و در معرض ایجاد زخم های متعدد می باشند.
 5. سکته های مغزی: دسته دیگر از بیماران مستعد ایجاد زخم بستر، بیمارانی هستند که دچار زخم بستر شده اند، این بیماران به دلیل آسیب های همیشگی و یا موقت مغز، نیاز به پیشگیری و در صورت نیاز درمان زخم بستر در خانه دارند.

مهم ترین دلایل ایجاد زخم فشاری یا زخم بستر 

دلایل زخم بستر

از مهم ترین دلایل ایجاد زخم های بستر می توان به:

 1. وزن بالا
 2. افراد با وزن پایین که به اصطلاح بیماران کاشکتیک می گویند، زیرا از بافت و نسج ضعیفی برخوردار هستند
 3. ساییدگی و اصطکاک حین تغییر وضعیت بیمار
 4. مجاورت بافت تحت فشار با ادرار و مدفوع
 5. رطوبت زیاد ناحیه تحت فشار
 6. خشکی بیش از حد ناحیه تحت فشار
 7. عدم استحمام کافی و میکروارگانیسم زدایی از سطح پوست
 8. ضعف سیستم تغذیه ای
 9. استرس
 10. کم خونی
 11. کاهش سطح الکترولیت های بدن
 12. جراحی ها مثل لگن با برش عمیق پوست همراه است که خود مستعد ایجاد زخم در افراد سالمند خواهد بود 

جلوگیری از ایجاد زخم بستر در منزل 

فرض کنید بیماری به دنبال یک عارضه نخاعی دچار فلج اندام ها گردیده و از اکنون به بعد، باید استراحت مطلق در تخت داشته باشد، برای این بیمار طبق نکته هایی که گفته شد هزاران عامل و دلیل تهدید کننده زندگیش خواهند بود، یکی از مهم ترین عوامل همین زخم بستر ناشی از فلج اندام های اوست، کاری که ما می توانیم به عنوان خانواده او برای وی انجام دهیم در مرحله اول جلوگیری از ایجاد شدن زخم بستر در وی است، ما با دانستن راه کار های مفید و به روز می توانیم در ادامه زندگی او نقش اصلی را ایفا کنیم، از مهمترین فاکتور های جلوگیری از ایجاد زخم بستر می توان به وصل سوند ادرار در منزل، وصل سوند بینی معده در منزل و تزریق آمپول عضلانی در منزل این بیمار اشاره کرد، با انجام هر یک از این تکنیک ها به حد قابل توجهی به پیشگیری از ایجاد زخم بستر در این بیمار کمک نموده ایم، با ما همراه باشید تا در مورد راه کار های درمانی خانگی و علمی زخم بستر بیشتر صحبت نماییم.

درمان های خانگی موثر برای زخم بستر

حال که در مورد انواع زخم و عوامل و دلایل ایجاد آن دانستیم، وقت آن رسیده تا در مورد درمان های آن بیشتر صحبت کنیم، در این مطلب میخواهیم راه های درمان زخم بستر در خانه را به صورت کامل خدمت شما عرض کنیم.

از مهم ترین درمان های خانگی برای زخم بستر می توانیم به:

 1. شستشوی منظم بدن فرد
 2. تغییر پوزیشن یا حالت خواب بیمار
 3. عدم ماساژ ناحیه زخم: زیرا تخریب بافتی را بیشتر می نماید
 4. استفاده از آب کافی برای بیمارمان (درصورت عدم میل بیمار به آب استفاده از تزریق سرم در منزل)
 5. مرطوب نگه داشتن بدن فرد با پماد A+D: گاها دیده شده برای تبلیغات محصولات خود افرادی order استفاده از کرم های مرطوب کننده و غیره می دهند، بدانید فرد گیرنده خدمت شما نیاز به پماد ویتامینه دارد، ساده ترین پماد ویتامینه با بهترین کاربرد نیز همان پماد آ د است
 6. استفاده از بالشت زیر اندام هایی که بیشتر در معرض زخم بستر هستند(مثلا زیر مچ پاهای بیمار)
 7. پوشک کردن بیمار و جلوگیری از ایجاد عفونت بر سطح پوست نواحی تناسلی و پرینه
 8. شستشوی مرتب نواحی تناسلی و پرینه با پودر بچه و آب ولرم( به هیچ وجه از گرم یا بسیار سرد استفاده نکید )
 9. چرب نمودن بدن با پماد وازلین: استفاده از لوسیون و سایر پماد های تجاری ممنوع! ساده ترین روش برای چرب کردن سطح پوست همان پماد وازلین است که خاصیت درمانی نیز دارد
 10. زدن پماد موپیریسین بر ناحیه ادراری جهت جلوگیری از ایجاد عفونت و حتی زخم در این نواحی
 11. استفاده از رژیم پر ویتامین سی، پر پروتئین و پر کربوهیدرات: مهم ترین و باز هم می گوییم مهم ترین عامل نگهدارنده بیمار تغذیه مناسب اوست، حتما برای تغذیه بیمار برنامه ریزی داشته باشید، استفاده از مکمل های تغذیه ای مثل میلاتک و فست میل و اینترامیل همراه با جوشان های ویتامین سی طبق تحقیقات تا درصد بسیار بالای از ایجاد زخم و سستی در بدن بیمار جلوگیری می نماید
 12. استفاده از عسل: عسل در گذشته نیز در طب سنتی از مهم ترین داروهای گیاهی به حساب می آمده است، در صورتی که فرد زخم بستر دارد می توانید از ترکیب حنا و عسل و روغن زیتون استفاده نمایید، این ماده را با هم ترکیب نمایید و به مدت 1 ساعت بر روی زخم بستر بیمار بگذارید، نیاز به پانسمان کردن نیست و بعد از 1 ساعت آن را بشویید ، معجزه می کند!
 13. اگر پس از شستشوی زخم بیمار، زخم به خونریزی افتاد از داروهای گیاهی مثل: پنیرک و گل ختمی و یا دم الاخوین استفاده نمایید، برخی داروهای شیمیایی نیز از همین گل ختمی و پنیرک به عنوان ماده اولیه ساخته می شوند
 14. استفاده از روغن شتر مرغ برای نرم کردن پوست بدن
 15. ترکیب پودر گیاه گزنه و عسل: این دو را با هم مخلوط کنید و مرهم را تا 24 ساعت دست نزنید، این مرهم هم خاصیت ضد میکروبی دارد و هم محرک ایجاد بافت های گرانوله (قرمز) در بیمار گیرنده خدمت خود می شود
 16. برای شستشوی زخم می توانید از محلول آب نمک استفاده نمایید، برای ساختن این محلول از یک لیتر آب آشامیدنی با 5 قاشق چایخوری نمک می توانید استفاده نمایید.


 

faq

سوالات متداول

نیاز به کمک داری ؟ ما به سوالات شما پاسخ داده ایم

بله، تمام خدمات ممکن درمان زخم بستر از جانب مرکز قابل انجام می باشد.

درمان زخم بستر یک روند مدتی دارد، درمان زخم های بستر نیاز به مدت زمان دارد ولی قطعا درمان خواهند شد.

با توجه به نوع زخم و مدت زمان درمان متفاوت است، لطفا تماس بگیرید و از هزینه ها مطلع شوید.

پرسش و پاسخ درمان نو

اگر سوالی در ذهن دارید یا نظری دارید از طریق فرم زیر ارسال کنید

loader
لطفا صبر کنید
مشاوره
فوری
÷