ثبت درخواست فوری
 • انما ( تنقیه )
  نام و نام خانوداگی
 • شماره تماس
  انتخاب تاریخ
 • تماس فوری با ما
 • کافیست خدمت مورد نیاز خود را ثبت کنید و منتظر تماس کارشناسان ما بمانید.

loader
لطفا صبر کنید
انما ( تنقیه )

احتباس مدفوع در روده ها می تواند برای هر فردی بسیار آزار دهنده و در موارد جدی خطرناک باشد، عدم استفاده از مایعات کافی، عدم ورزش مناسب، استرس، کهولت سن و غیره می تواند از علل ایجاد احتباس روده ای و انسداد روده باشد، عدم درمان به موقع و رفع علائم می تواند تاثییر بسیار خطرناکی به سیستم گوارشی فرد وارد نماید، از این رو باید هر فرد به دنبال عدم دفع مدفوع به فکر برقراری حرکات روده ای و دفع مدفوع باشد، نوشیدن مایعات و استفاده از ملین ها می تواند در مراحل ابتدای بر رفع علائم انسداد روده بسیار کمک نماید، در صورتی که با استفاده از این موارد علائم بهبود نیابد فرد باید از انما در منزل استفاده نماید، مرکز درمان نو با دارا بودن پرسنل آموزش دیده و مجرب می تواند شما را در انجام این امر کمک نماید، با ما تا انتهای مطالب همراه باشید تا در مورد هرآن چیزی که شما برای رفع علائم یبوست شدید نیاز دارید را خدمتتان اعلام نماییم.

call

مراحل ثبت درخواست در سامانه درمان نو

افتخار میکنیم که با خدمات دهی خوبی که داریم، توانسته ایم رضایت شما را جلب نماییم. همیشه در حال بالا بردن کیفیت خدمات و تعداد سفیران درمان نو هستیم تا اعتماد شما را جلب نماییم.
ثبت درخواست من
 • ثبت درخواست ثبت درخواست
  در ابتدا درخواست خود را از طریق فرم یا تماس تلفنی ثبت می‌کنید.
 • هماهنگی زمان مراجعه هماهنگی زمان مراجعه
  کارشناسان ما با شما تماس گرفته و پس از هماهنگی درخواست شما نهایی می‌شود.
 • اعزام همکاران ما اعزام همکاران ما
  نیروی متخصص به منزل یا محل کار شما اعزام شده و اقدامات لازم را انجام می‌دهد.
 • دریافت نتایج آزمایش دریافت نتایج آزمایش
  در صورت وجود آزمایش نتیجه از طریق کارشناسان ما خدمت شما ارسال میشود.
نیاز به مشاوره داری ؟ ثبت درخواست فوری

تنقیه در منزل برای درمان یبوست شدید

تنقیه در منزل برای درمان یبوست شدید

گاهی اوقات پیش آمده که در دوره های از ماه دچار گرفتگی روده و یا به اصطلاح عدم حرکت روده ای شده ایم، این امر برای هیچ یک از ما ناآشنا نیست، چرا که گاهی اوقات به دنبال خوردن بعضی از غذا ها، استرس و یا مصرف دارو پس از سرماخوردگی دچار عدم حرکت روده ای شده ایم که بسیار آزار دهنده هم هست، ولی بیایید با هم فکر کنیم که در سنین بالا یا در مواقعی که اختلال در عملکرد روده ای پیش آمده باشد (مثلا سرطان روده بزرگ) آن وقت به نظر شما عدم دفع و الگوی دفعی چقدر برایمان ناخوشایند خواهد بود؟

از تنقیه (یا اسم دیگر آن که انما است) برای درمان یبوست های خفیف تا شدید که معمولا با دارو خوراکی سخت قابل درمان هستند استفاده می شود، در زمان های نسبتا دور از واژه تنقیه برای پاکسازی و لایه روبی های مجاری آب رسان به ارگ های پادشاهی استفاده می شده است، امروزه از واژه انما – تنقیه برای امری پزشکی و درمانی و به اصطلاح پاکسازی روده از طریق مایع وارد شده به روده بزرگ و راست روده استفاده می شود، مر کز خدمات پرستاری درمان نو در این راستا آماده خدمت رسانی به کاربران خود در امر انما در منزل و همچنین انجام خدمات هم زمان مانند فیزیوتراپی در منزل می باشد، حال که معنای تنقیه را فهمیدیم بیایید درادامه مطلب درباره تنقیه و درمان یبوست شدید و راهکار های درمان یبوست شدید در خانه بیشتر باهم صحبت نماییم، با ما همراه باشید.

تنقیه یا انما چیست؟

تنقیه و نام معادل انگلیسی آن که انما می شود، به وارد کردن مایع، آب و دارو جهت پاکسازی کردن مسیر دفع مدفوع، شستشوی روده و کمک به راحت خارج شدن مدفوع از روده بزرگ و بلاخص راست روده را می گویند، با این تکنیک تا حدود بسیار زیادی می توان از عدم تحرک روده به علت سفت شدن مدفوع نجات پیدا کرد.

یبوست شدید چیست؟

یبوست شدید چیست؟

به عدم حرکت روده ای مناسب با کفایت کافی در به جلو راندن مدفوع و درواقع ماندن مدفوع در یک نقطه از روده بزرگ را یبوست شدید می گویند، یبوست ها انواع مختلفی در دسته بندیشان دارند که می توان گفت همگی آن ها یه روش کیفی برای نام گذاری در میزان حرکات روده ای است، به طور کلی و با توجه به تحقیقات مختلف، هر فرد در سنین بالای 12 سال، حدکثر هر 3 روز یک بار، 1 بار باید دفع مدفوع داشته باشد تا شاخصه های کیفی مثبت مناسب برای عملکرد روده ای او لحاظ شود، در واقع اگر در 3 روز یک شخص هیچ دفع مدفوعی نداشته باشد، در اصطلاح می گویند شخص دچار تنبلی روده شده است که در ادامه امکان دچار شدن به یبوست های خفیف تا شدید نیز مطرح خواهد شد، گفتیم این یک معیار کیفی است و دقیق نیست! البته باید به یاد داشته باشیم که خوردن و آشامیدن صحیح چقدر تاثیر مثبت برای حرکات روده مان خواهد داشت.
از موارد مهم در یبوست شدید می توان به ایجاد شقاق یا بواسیر در ناحیه مقعد و حوزه آنال کانال خارجی روده اشاره نمود، چرا که با توجه به خشکی مجرا احتمال آسیب به مخرج بسیار بوده و با ادامه دار بودن این امر، احتمال آسیب های روز افزون به این ناحیه بیشتر و بیشتر می گردد تا اینکه به خونریزی های واضح بیفتد، به متورم شدن و زخم شدن ناحیه مخرج بواسیر یا شقاق می گویند.

انما در منزل

انما در منزل

تکنیکی است که با توجه به آن می توان بدون داشتن استرس یا صرف وقت یا خرج اضافی به درمان یبوست شدید در منزل اقدام نمود، روش های مختلفی برای درمان های خانگی یبوست وجود دارد که نگذاریم کار به تنقیه در منزل بکشد، ولی اگر حتی این اعمال را نیز انجام ندهیم، جای نگرانی نخواهد بود! چون ما هستیم تا با انجام انما در منزل توسط کارشناسان پرستاری با تجربه و دلسوز به درمان این اتفاق در منزل شما این مشکل را رفع نماییم.

چه زمانی نیاز به انما در منزل است؟

موارد انجام انما در منزل

همانطور که گفتیم، زمانی که فعالیت روده ای به قدری کاهش پیدا کند که شخص دچار عدم دفع گردد و به دنبال آن، کاهش اشتها و تهوع و استفراغ صورت پذیرد نیاز به انما در منزل می باشد، این به آن معنی است که، ما برای درمان یبوست شدید در منزل و به صورت خانگی اقدام کرده ایم، مثلا از ملین ها و داروهای گیاهی و شیمیایی استفاده نموده ایم ولی کماکان به دلیل اینکه مدفوع به اصطلاح سفت یا ایمپکت گردیده است که با این اعمال دیگر قادر به دفع مدفوع در منزل نخواهیم بود و برای درمان آن، نیاز است تا با یک محرک خارجی و البته ایمن، به دفع آن کمک نماییم.
انجام انما یا تنقیه در منزل فرآیندی به نسبت آسان، بی خطر و امن محسوب می شود که فرد گیرنده خدمت دیگر نیاز نباشد برای این تکنیک به درمانگاه یا بیمارستان مراجعه نماید، البته به شرطی که شخص دهنده انما، اطلاعات کافی در رابطه پروسیجر، آناتومی روده و رعایت اصول بهداشتی داشته باشد، شما برای انما در منزل می توانید با تماس با خدمات پرستاری و پزشکی درمان نو در ارتباط باشید تا در اسرع وقت کارشناسان این مرکز بر بالین شما حاضر گردند، همچنین برای وصل سوند فولی در منزل می توانید با شماره های مندرج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.

نکات مهم در رابطه با انجام تنقیه در منزل

مهم ترین نکات تنقیه در منزل

نکاتی قبل و حین انجام تنقیه – انما در منزل وجود دارد که باید به آن توجه گردد، این نکات باعث می شوند تا آگاهی ما از فرآیند انجام انما در منزل بیشتر شده و استرس فرد گیرنده خدمت از این عمل به کمترین حد ممکن برسد، در ادامه مطلب با ما همراه باشد تا در رابطه با این نکات بیشتر بدانیم:

 1. انما در منزل یک شیوه درمانی بوده و به هیچ وجه نباید به صورت خودسرانه و خارج از آگاهی انجام گردد، چون احتمال آسیب به کولون روده ای و همچنین پارگی راست روده بسیار بالا می باشد.
 2. برای انجام تنقیه در منزل، نیاز نیست که شما دست به کاری بزنید، فقط در صورتی که با مصرف ملین ها و داروها دفع مدفوع انجام نگرفته است، کافیست از یک مرکز درمانی و خدماتی درخواست کارشناس خبره در رابطه با این عمل را داشته باشید، همچنین برای پی بردن به پاکسازی و بهبود عملکرد روده ها می توانید تست آزمایشگاهی در منزل استفاده نمایید.
 3. فرآیند تنقیه نهایتا تا 30 دقیقه (و حتی کمتر) پایان می پذیرد، پس استرس واهی به خود و همراهان خود وارد ننماییم که این تکنیک تکنیک سختی بوده و استرس زا می باشد.
 4. برای تنقیه در منزل، شما نیاز به هیچ تجهیزاتی ندارید، چون فرد دهنده خدمت از جانب مرکز خدمات پرستاری در منزل، با خود هر وسیله ای که نیاز باشد را خواهد آورد.
 5. به آموزش های فرد دهنده خدمت حتما گوش فرا دهید، به ایشان در رابطه با تعداد روز عدم دفع، داروهایی که خورده اید و اقداماتی که انجام داده اید بگویید، البته اگر شما از خدمات پرستاری پزشکی درمان نو استفاده نمایید قبل از اعزام پرستار حتما با شما در رابطه با این نکات پرسش به عمل آورده خواهد شد.
 6. به هیچ وجه به صورت خودسرانه به انما در منزل اقدام ننمایید، مشاهده شده که افراد سالمند با گرفتن شیر آب گرم و ولرم در مقعد به دفع مدفوع خود اقدام نموده اند، این امر سبب شده تا متاسفانه به پارگی مجرای و همچنین آسیب های روده ای منجر شود.
 7. در حین انجام به نکته های دهنده خدمت گوش فرا دهید تا مرحله به مرحله این پروسیژر منظم و دقیق پیش برود.
 8. به نکته هایی که بعد از انجام پروسیژر تنقیه – انما در منزل به شما داده می شود عمل کنید تا از انجام مجدد این پروسیژر در امان باشید.

مواد غذایی روان کننده شکم در یبوست شدید

رژیم غذایی مناسب برای درمان انما در منزل

همانطور که در مطالب بالا گفتیم، قبل از پروسیژر قبضیت در منزل ، نیاز است که از مواد غذایی مناسب برای تسهیل حرکات روده ای استفاده نماییم، چون این امر باعث می گردد که حرکات روده ای به حالت عادی خود برگردد و نیاز به تنقیه در منزل نیز نباشد.

ما به طور کلی برای درمان خانگی یبوست شدید، دو نوع راه کار قبل از تنقیه در منزل داریم:

 1. استفاده از ملین های قوی برای رفع یبوست شدید و داروهای خوراکی گیاهی شیمیایی
 2. استفاده از مواد غذایی روان کننده شکم 

در ادامه مطلب در مورد هر یک توضیحاتی داده می شود تا اطلاعات کافی در اختیار شما قرار بگیرد:

 • استفاده از ملین های قوی برای رفع یبوست شدید:

در اصطلاح تحت الفظی ملین یعنی ماده ای که جهت دفع مدفوع یا شل کردن آن جهت حرکات بهتر و بیشتر روده ای را گویند، به ملین لاکساتیو نیز می گویند و این ماده هم می تواند از نوع گیاهی باشد هم از نوع ساختگی شیمیایی که به هر کدام در ادامه مطلب خواهیم رسید، شما عزیزان همچنین برای دریافت خدمات تزریق در منزل می توانید با مرکز درمان نو در ارتباط باشید، انواع ملین های قوی برای یبوست شدید و داروهای خوراکی مورد استفاده برای درمان خانگی یبوست شدید در منزل به شرح زیر می باشد:

1) بیزاکودیل:بیزاکودیل یک داروی ساختگی در سطح آزمایشگاهی می باشد که در دو نوع قرص و شیاف به طور معمول استفاده می شود، این دارو با افزایش حس در اعصاب روده ای و تحریک حرکات روده ای به افزایش حرکات روده کمک می کند، با این کار قطعا دفع مدفوع بهتر و بیشتر انجام خواهد شد، نحوه مصرف این دارو طبق دستور پزشک معالج خواهد بود و به طور طبیعی معمولا دو الی سه عدد در روز تا رفع علائم می توان از آن استفاده نمود، شما برای گرفتن مشاوره پزشک عمومی در منزل می توانید با کارشناسان مرکز خدمات پرستاری در منزل درمان نو در ارتباط باشید، از عوارض جانبی این دارو می توان به دل درد، تهوع و استفراغ، اسهال شدید و خونریزی گوارشی اشاره نمود، توجه نمایید اگر در شما ناشی از آپاندیسیت یا التهاب آپاندیس باشد این دارو ممنوعیت مصرف خواهد داشت.

داروی بیزاکودیل برای یبوست شدید

2) داروی منیزیم هیدروکساید: به این دارو MOM هم می گویند، این دارو به صورت شربت سفید رنگ برای رفع ترشی معده و خنثی کردن اسید معده به کار می رود ولی از آن برای درمان یبوست های شدید و مزمن نیز استفاده می شود، مقدار مصرف آن 3 قاشق در روز طبق نظر پزشک معالج خواهد بود، از عوارض جانبی این دارو می توان به تهوع و استفراغ، اسهال و رنگ پریدگی و بی خوابی اشاره نمود، این شربت از شربت های مهم برای یبوست شدید بزرگسالان به حساب می آید.

شربت ام او ام برای درمان یبوست شدید

3) شیاف گلیسیرین: این دارو به صورت شیاف در درمان یبوست های شدید و کنترل بیماری بواسیر مورد استفاده قرار می گیرد، از ویژگی های بارز این شیاف جذب آب به داخل کولون بوده که علت اصلی در عدم حرکات روده ای است، با وجود آبی کافی مدفوع نرم تر شده و دفع آسان تر خواهد شد، نحوه مصرف این دارو طبق نظر پزشک متخصص داخلی در منزل بوده و رورانه نهایتا 2 عدد تا رفع علائم از طریق مقعد خواهد بود، از علائم جانبی این دارو می توان به اسهال و استفراغ، دهیدرتیشن (کم آبی بدن) و ضعف و بی حالی اشاره نمود.

شیاف گلیسیرین جهت یبوست شدید

4) شربت لاکتولوز ملین قوی برای یبوست بزرگسالان: این شربت در واقع همان شربت عسل بوده که به صورت آزمایشگاهی ساخته شده است، این شربت بسیار شیرین می باشد و سبب جذب آب بیشتر و افزایش حرکات روده ای می شود، این شربت طبق دستور پزشک معالج و به صورت یک قاشق چای خوری 3 بار در روز تا رفع علامت و سپس به صورت PRN یعنی در صورت نیاز استفاده خواهد شد، اثرات بلقوه ای در دفع و افزایش حرکات روده ای خواهد داشت، از عوارض جانبی آن می توان به اسهال، تهوع  و استفراغ و کم آبی بدن اشاره نمود، این شربت به علت شیرین بودن در دیابتی ها هم قابل استفاده بوده چون قند آن جذب گوارش و خون نخواهد شد و در درمان یبوست شدید برای بزرگسالان بسیار موثر است، شما عزیزان برای تقویت محدودیت حرکتی خود نیز می توانید از فیزیوتراپی در منزل استفاده نمایید.

شربت لاکتولوز جهت درمان یبوست شدید

5) پودر پدرولاکس: اسم دیگر آن پلی اتیلن گلیکل یا ماکروگل است، برای درمان یبوست های حاد شکمی، عدم تحرکات روده ای مزمن و گاها برای تخلیه به اجبار روده جهت تست های تشخیصی و غربالگری مورد استفاده قرار می گیرد، نحوه استفاده از این دارو طبق نظر پزشک خواهد بود و به صورت 2 قاشق پر غذاخوری در یک لیوان آب 300 سی سی می توان از آن استفاده نمود (البته شرایط وزنی بدن در مقدار مصرف آن بسیار مهم است)

پودر پیدرولاکس جهت درمان یبوست شدید

6) سرم مانیتول: این سرم دارای قند بسیار بالا بوده که مانند لاکتولوز سبب افزایش آب در مجاری گوارشی خواهد شد، این امر سبب افزایش حرکات روده ای می شود، از این سرم در کاهش فشارهای مغزی ICP نیز استفاده می شود، مصرف این سرم در درمان یبوست شدید و حاد به هیچ وجه نباید تزریقی باشد و حتما باید به صورت خوراکی از آن استفاده نمود.

سرم مانیتول در درمان یبوست شدید

7) روغن کرچک: به صورت شربت در دسترس بوده و سبب روان کنندگی روده از طریق خاصیت چرب خود می شود، این روغن از دانه لوبیای کرچک گرفته شده و اثرات بسیار مفیدی در دفع و اجابت مزاج دارد، مقدار مصرف آن طبق نظر پزشک بوده ولی به طور معمول 2 قاشق هر 8 ساعت میل می شود، همچنین این دارو یک داروی گیاهی نیز محسوب می شود.

روغن کرچک جهت درمان یبوست شدید

 • استفاده از مواد غذایی روان کننده شکم:

1) روغن زیتون: روغن زیتون دارای انواع املاح مورد نیاز برای دستگاه گوارش بوده و همچنین با خاصیت چربی که دارد باعث شده تا سطح روده ها صیقلی تر گردیده و حرکات دودی روده نیز بیشت گردد، از اثرات مثبت دیگر روغن زیتون برای روده خاصیت آبگریزی و جذب شدن بیشتر آب از روده بزرگ می باشد (حالت اسمزی را بیشتر فعال می کند)، روغن زیتون همچنین یک آنتی اکسیدان مناسب برای شستشوی روده به حسای می آید، موارد مصرف این روغن در یبوست های شدید و مزمن به صورت یک قاشق در ابتدای روز به صورت ناشتا است، البته می توان از آن در غذا های پخت و پز شده هم استفاده نمود تا تاثیر بیشتر و مثبت تری بر دستگاه گوارش و رفع یبوست شدید  بگذارد.

روغن زیتون جهت درمان یبوست شدید

2) آب آشامیدنی: یکی از ساده ترین راه های خانگی مقابله با یبوست درمان با آب آشامیدنی در طول روز است، آب سبب نرم کردن مدفوع شده و حرکات روده را بهتر می نماید، همچنین در درمان انواع تیپ بندی های بواسیر نیز اثر مثبت می گذارد.

آب خوردن جهت درمان یبوست شدید

3) آلو: آلو هر نوع که باشد دارای فیبر های فراوان، قند و ترکیبات فنول هستند که همگی برای تحریک و افزایش حرکات روده ای موثر می باشند با خوردن آلو این ماده غذایی آب را به خود جذب کرده و با برخورد به اسید معده  تجزیه می شود و از خود سوربیتول (قند) آزاد می نماید، ماده فنیل موجود در آلو ها خاصیت ضد سرطانی داشته و محرک جدی برای روده می باشد، طبق تحقیقاتی که انجام شده است در بیماران دارای سندروم روده های استرسی، میزان فنیل خون آن ها نسبت به بقیه افراد بالاتر می باشد و به همین دلیل وجود فنیل ها تاثیر مستقیمی در دفع و افزایش حرکات روده ای دارد، میزان مصرف آلو ها اولا باید نپخته و ثانیا به تعداد 5 عدد آلو در طول روز تا رفع علامت یبوست شدید باشد، از دیگر میوه ها برای درمان یبوست می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. هلو
 2. شلیل 
 3. زردآلو
 4. برگ های سبز مثل چایی سبز
 5.  شفتالو
 6. گلابی 
 7. آناناس 
 8. کیوی

آلو برای درمان یبوست شدید

4) سبزیجات: این مواد غذایی دارای فیبر بسیار بالا هستند که تاثیر به سزایی در روان کنندگی روده دارند، از ویژگی دیگر این مواد غذایی به افزایش حجم مدفوع و جذب آب به روده هاست، در دسته سبزیجات گیاهان زیادی قرار می گیرند که مهم ترین آن ها:

 1. اسفناج 
 2. کلم بروکلی 
 3. کلم 
 4. اسکواش
 5. کدوسبز 
 6. لوبیا سبز 

و جوانه بروکسل اشاره نمود.

سبزیجات جهت درمان یبوست شدید

5) حبوبات: حبوبات منبع غنی از فیبر های مهم هستند، فیبر ها عملکرد روده ای را بسیار بهتر کرده و در درمان یبوست های شدید بسیار موثر هستند، از ویژگی دیگر حبوبات در (یبوست) شدید می توان به نفاخ بودن آن ها اشاره کرد، در حالت عادی شاید این نفخ زا بودن حبوبات سبب رنجش شخص شود ولی در بیماران دارای یبوست این ایجاد نفخ در به جلو راندن مدفوع بسیار کمک می نماید، همچنین این مواد غذایی دارای مقدار زیادی آهن، پتاسیم، سلنیوم و سدیم هستند که عملکرد روده و دستگاه گوارش بسیار کمک می کند، از حبوبات مهم در درمان خانگی یبوست شدید می توان به:

 1. نخود
 2. عدس
 3. عدس قهوه ای
 4. لوبیا چیتی
 5. لوبیا قرمز
 6. لوبیا سفید
 7. بادام زمینی 

نخود فرنگی  را می توان نام برد.

حبوبات جهت درمان یبوست شدید

6)انجیر: این میوه دارای فیبر بسیار فراوان است و در حرکات روده در یبوست شدید بسیار موثر می باشد، همچنین انجیر دارای خاصیت اسمولار در روده نیز هست که با این حرکت جذب آب به رود بسیار بالاتر رفته و سبب فعالیت گوارشی می شود، برای بهترین حالت استفاده از انجیر به تعداد (وزنتان به کیلوگرم تقسیم بر ده، مثلا وزن 80 کیلوگرم، تقسیم بر 10 میشود 8 دانه) انجیر را شب تا صبح در استکان خیس کرده و صبح میل کنید.

انجیر جهت درمان یبوست و انسداد شدید روده

7) قهوه: این ماده غذایی دارای کافئین می باشد، کافئین موجود در قهوه سبب هضم بهتر غذا و فعال نگه داشتن روده بزرگ و دستگاه گوارش می شود، همچنین قهوه یک خاصیت آنتی اکسیدانی نیز دارد که از طریق آن به جلوگیری از سرطان روده بزرگ کمک بسیار زیادی می نماید، همچنین قهوه دارای انواع آلکالوئید مثل تئوفیلین و ترگونلین است که محرک اعصاب بوده و سبب افزیش حرکات روده ای می شود، شما عزیزان می توانید جهت دسترسی به خدمات ویزیت متخصص ارتوپدی در منزل نیز با ما در تماس باشید.

قهوه جهت درمان یبوست شدید

تجهیزات مورد نیاز برای تنقیه خانگی 

در قسمت قبل به انواع روش های درمان خانگی برای یبوست شدید در بزرگسالان پرداختیم، زمانی که تمام موارد بالا برای درمان های خانگی یبوست شدید را انجام دادیم ولی به نتیجه نرسیدیم دیگر تعل کار اشتباهی خواهد بود! حال زمان آن فرا رسیده که برای درمان یبوست مزمن و شدید از تکنیک تنقیه -انما که در ابتدای این مطلب بیان شد استفاده نماییم، برای انجام انما در خانه ، ما ابتدا نیاز به تجهیزاتی داریم که فراهم باشد و سپس با رعایت اصول دقیق به انجام آن اقدام نماییم، توجه نمایید برای انجام انما در خانه خودتان و خودسرانه اقدام به کاری نکنید، چرا که خطرات این راه از فواید آن در عملکرد خودسرانه آن بسیار بیشتر خواهد بود، شما برای انجام اماله در منزل شبانه روزی می توانید با خدمات پرستاری درمان نو تماس حاصل فرمایید تا کارشناسان این مجموعه که تجربه کار در اکثر بیمارستان های برتر تهران را دارند بر بالین شما حاضر شده و این فرآیند را اصولی برای شما انجام دهند، همچنین برای پلاسموفرز در منزل نیز می توانید با درمان نو در ارتباط باشید، مهم ترین ابزار جهت انما در منزل: 

 1. پوآر تنقیه یا کیسه انما (توجه کنید پوآر حجم کمتری از ماده ای که میخواهید تنقیه نمایید را در خود جای می دهد، در واقع پوار نهایتا 200 سی سی حجم تنقیه را در خود جا می دهد ولی کیسه انما تا 1000 سی سی را در خود جای می دهد)، ترجیحا از کیسه انما استفاده شود
 2. حوله به تعداد 3 عدد
 3. کرم وازلین یا پماد وازلین (برای چرب سازی ناحیه ورود)
 4. بالشت 
 5. زیر انداز 
 6. مواد تنقیه (در این مورد مواد بسیار زیادی پیشنهاد می شود ولی دیده شده موارد زیر بهترین بازده را داشته اند): 100 گرم شکر سرخ، 50 گرم گلبرگ گل ختمی سفید، این دو را در 12 لیوان آب بجوشانید تا نهایتا حجم 12 لیوان به 6 لیوان برسد
 7. آب و صابون

نکته: از مواد تنقیه دیگری هم می توان استفاده نمود: مثلا از (سرکه سیب + ریشه بیدمشک + لیموناد + چای بابونه) ولی دیده شده گل ختمی بسیار قوی تر از سایر موارد اثر داشته است. 

وسایل و تجهیزات تنقیه در منزل

روش انجام تنقیه خانگی

حالا زمان آن رسیده که با روش تنقیه در منزل آشنا شده تا از شر یبوست شدید رهایی یابیم!  مراحل انجام را به صورت ردیف ردیف برای شما عزیزان بیان میکنیم:

 • ابتدا کیسه انما را از جلد خود خارج کرده و از درپوش بالای آن، جوشانده گل ختمی را داخل آن میریزیم ، توجه کنید که به آن بعد از ریختن آب اضافه نکنید.
 • بعد از پرکردن درپوش را بسته و از قیمت شلنگ در ادامه کیسه انما، قسمت گیره را باز می کنیم تا اگر هوایی داخل کیسه بود تخلیه گردد و سبب اذیت در حین وارد شدن به مقعد نشود.
 • کیسه آماده است! خود را به سرویس بهداشتی رسانده، زیر انداز را پهن، بالش را برای قرادادن سر بر روی آن به زمین می گذاریم سعی کنید فضای سرویس بهداشتی گرم باشد که احساس لرز نکنید.
 • بر روی زمین دراز کشیده به پشت، پاهارا به دیوار تکیه دهید، به طوری که باسن از دیوار 40 سانتی متر فاصله بگیرد (همچنین شما می توانید به پهلوی راست در صورتی که چپ دست هستید و به پهلوی چپ زمانی که راست دست هستید دراز بکشید)
 • سر نازل وردی کیسه را از درپوش آن جداکرده و با کرم وازلین چربش نمایید، در حالی که نفس عمیق می کشید، به آهستگی سر نازل را تا 3 اینچ حدود 7.6 سانتی متر وارد مقعد کنید، توجه داشته باشید که احتمال دارد ابتدا سخت باشد یا داخل نرود، در صورتی که به راحتی داخل نرفت با آن به آرامی بازی کنید تا مسیر پیدا شود
 • بعد از ورود تا 7.5 سانتی متر، کیسه را که در ارتفاع گذاشته اید از قسمت گیره باز کنید تا محتویات وارد روده شود، مطمئن شوید کامل وارد شده است.
 • بعد از تخلیه تکان نخورید، فقط نازل را بیرون کشیده و به پهلو بخوابید.
 • بعد از 15 دقیقه بلند شوید و سر سرویس بهداشتی بشینید.

این کار را اگر در مورد اول به نتیجه نرسید در مورد های بعدی هم اجرا نمایید، مطمئن باشید که یبوست شما برطرف خواهد شد، در صورتی که تجهیزات یا توانایی انجام این کار را ندارید انما در خانه را به درمان نو بسپارید، این مجموعه خدمات انما در منزل را شبانه روزی در شهر تهران ارائه می دهد.

فواید اماله برای یبوست در منزل تهران

همانطور که گفتیم زمانی که شخصی به دلایل مشخص دچار عدم دفع مدفوع شده است، این فرد دارای علائمی خواهد شد که به حالت پایداری بدن او آسیب خواهد زد، علائم مهم در یبوست شدید: تهوع، استفراغ، رنگ پریدگی، درد در ناحیه شکم، افزایش فشار خون می باشد، از این رو می توان متوجه شد که انجام تنقیه در خانه یا در محیط های درمانی چه تاثیری در روند پایداری علامت های همودینامیک بیمار خواهد داشت، از مهم ترین فواید قبضیت در منزل:

 1. رفع گرفتگی روده ها
 2. احساس سبکی در اجابت مزاج
 3. اشتها بهتر
 4. عدم وجود تهوع و استفراغ
 5. کمک به سلامت روده ها

و سایر اندام ها اشاره نمود، شما برای انجام تنقیه در منزل می توانید با شماره های درمان نو در تماس باشید.

عوارض تنقیه در خانه تهران

هر پروسیژر درمانی در هر نقطه جهان که بخواهد صورت بگیرد از همراه بیمار یا خود بیمار برگه رضایت آگاهانه گرفته می شود، به نظر شما علت این امر چیست؟
علت در این است که علم پزشکی و پرستاری چیزی به عنوان 100 درصد ندارد! تمام تلاش ها بر سر این است که همه پروسیژر های درمانی بدون عارضه باشند تا بیمار و همراهان او خدایی نکرده دچار خسران نشوند، ولی گاها دیده شده که با رعایت تمام اصول، قوانین و فنون حرفه ای باز هم از این موارد اتفاق ها پیش می آید، در این جا می خواهیم چند مورد کوتاه از عوارض ناشی از انما در خانه را با هم برشمریم:

 1. احتمال پارگی روده
 2. احتمال عفونت ناشی از پارگی روده که بسیار بسیار خطرناک نیز هم هست
 3. احتمال اسهال شدید (درصورتی که انما کارساز باشد)
 4. احتمال افت یون های مهم بدن مثل پتاسیم و سدیم
 5. احتمال تب 

همه موارد بالا درصد احتمال به وقوع پیوستن شان بسیار پایین است، ولی صفر نیست پس در یاد داشته باشیم هر تکنیک درمانی در علم پزشکی با عارضه همراه خواهد بود ولی با استفاده از تجربه کارشناسان هر حیطه می توان از عوارض آن جلوگیری نمود، شما برای پانسمان در منزل هم می توانید با درمان نو در تماس باشید.

گیرندگان خدمت در اماله یا تنقیه در منزل تهران چه کسانی هستند؟

تنقیه در منزل برای سالمندان با یبوست شدید

 • سالمندان با یبوست شدید:یکی از مهم ترین گیرندگان تنقیه-انما در منزل افراد سالخورده یا سالمندان می باشند، این افراد با توجه به عدم تحرک کافی اشتهای کم در خوردن انواع غذای مناسب برای حرکات روده و سلامت گوارشی بیشتر در معرض یبوست های شدید قرار می گیرند، به طور معمول افراد سالمند با توجه به کسالتی که پیدا می کنند، حتی به نصیحت های همراهان خود یا دستورات پزشک خود برای میل کردن ملین های قوی برای یبوست شدبد نیز گوش نمیدهند، از این رو این عارضه روز به روز وخیم تر شده تا به مرحله ای می رسد که دیگر نیاز به درمان های گیاهی برای سالمندان چاره ساز نبوده و باید از درمان های جایگزین مانند تنقیه در منزل یا درمان های پزشکی مثل جراحی استفاده نمایند، از این رو است که مراقبت از سالمندان در منزل به امری بسیار مهم مبدل گردیده است، شما در صورتی که فردی سالمند در منزل خود دارید قبل از اینکه این فرد دچار عارضه های جبران ناپذیر یبوست در منزل گردد سریعا به درمان آن اقدام نمایید، برای این کار می توانید با کارشناسان درمان نو، جهت انما-تنقیه در منزل شبانه روزی اقدام به عمل کنید، توجه داشته باشید هرچه که سریع تر این عارضه برطرف شود، مشکلات کمتری گریبان گیر شما خواهد شد.
 • بزرگسالان کاندید تست های تشخیصی: دسته دیگر از افرادی که نیاز به تنقیه در منزل دارند افراد بزرگسال ای هستند که طبق دستور پزشک خود کاندید تست های تشخیصی در منزل شده اند، انواع موارد کاربرد تنقیه در منزل در بزرگسالان جهت تست های تشخیصی به شرح زیر است:
 1. کولونوسکوپی های تشخیصی: انجام کولونوسکوپی های تشخیصی جهت غربالگری های سرطان،  ضایعه های روده ای و بیماری های دستگاه گوارش.
 2. آمادگی های جراحی: آمادگی جهت انجام جراحی ها، افرادی که دچار یبوست شدید هستند، نیاز دارند تا از تنقیه در منزل استفاده نمایند.
 3. تست های غربالگری سرطان: برای تشخیص و کولونوسکوپی های نمونه گیری جهت ارسال به آزمایشگاه های تشخیصی، ازاین طریق بسیاری از افراد با انجام کولونوسکوپی متوجه وجود تومور در روده باریک یا بزرگ می شوند که برای پاکسازی روده نیاز به انما در منزل است.

یبوست برای سالمندان تحت درمان های حمایتی

هزینه تنقیه خانگی در منزل تهران

هزینه انجام تنقیه در مرکز و یا پاکسازی روده ای در منزل طبق قوانین ابلاغ شده در قیمت گذاری های وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی به مراکز خدمات پرستاری و پزشکی در منزل می باشد، در این ابلاغیه قیمت دقیق، هزینه رفت و آمد و همه مواردی که نیاز است تا فرد گیرنده خدمت کمترین هزینه را بابت تعرفه انما در منزل پرداخت کند، گنجانده شده است شما جهت دریافت خدمات تنقیه در منزل و همچنین هزینه انما در منزل می توانید با مرکز درمان نو در ارتباط باشید.

خدمات انما در منزل تهران شبانه روزی و به صورت 24 ساعته 

خدمات انجام انما در منزل از جانب خدمات پرستاری در منزل درمان نو به صورت 24 ساعته و شبانه روزی برای تمام مناطق استان تهران قابل انجام می باشد، محدودیت مکانی برای انجام این چنین پروسیجری وجود ندارد، چرا که شمال تهران تا جنوب تهران، شرق تهران تا غرب تهران و همچنین مناطق حاشیه تهران مانند: آبعلی، رودهن، بومهن، دماوند، فیروزکوه، اسلامشهر، یافت آباد، گرم دره، وردآورد، شهر ری، قرچک و غیره نیز می توانند از این خدمات به صورت 24 ساعته و شبانه روزی استفاده نمایند، شما عزیزان در صورتی که تمایل به چنین خدماتی دارید می توانید سریعا با ما تماس حاصل نمایید.

تنقیه در منزل شمال تهران 

انما در منزل در مناطق شمالی مانند: تجریش، نیاوران، قلهک، دروس، زرگنده، جماران، ازگل، لویزان، مینی سیتی، سوهانک، حسین آباد، مبارک آباد، اقدسیه، آجودانیه، زعفرانیه، محمودیه، فرمانیه، کامرانیه، داودیه، دزاشیب، الهیه، اوین، ظفر، درکه، جردن ، ولنجک، دارآباد و غیره به صورت 24 ساعته و شبانه روزی قابل انجام است، کافی است تا اهالی محترم این مناطق درخواست خود مبنی بر انجام این خدمات را به مرکز درمان نو اعلام نمایند.

تنقیه در منزل شرق تهران 

مناطق شرقی و محله های: نارمک، استخر، نظام آباد، قاسم آباد، هنگام، امام حسین، عشرت آباد، شمس آباد، تهرانپارس، حکیمیه، پیروزی، خاک سفید، تهران نو، دماوند، شمیران نو، وحیدیه، هفت حوض، مجیدیه، حشمتیه، سراج، لویزان، قنات کوثر، شقایق آهنگ، تسلیحات، لشگر، استخر، نیروی هوایی، رسالت، دلاوران، تکاوران، گلبرگ، دردشت و غیره نیز می توانند از خدمات انما در منزل تنها با یک تماس استفاده نمایند.

انما در منزل غرب تهران 

محله های غربی تهران: شهرک غرب، سعادت آباد، تهران ویلا، پونک، شهرک نفت، جنت آباد، شهرک گلستان، شهران، شهرک اکباتان، ورد آورد، تهرانسر، دهکده المپیک، ستارخان، بلوار فردوس، صادقیه، مرزداران، گیشا، آزادی و غیره هم می توانند از این خدمات به صورت 24 ساعته و شبانه روزی بهره مند گردند.

انما در منزل جنوب تهران 

محله های جنوبی مانند: یاخچی آباد، نازی آباد، شوش، مولوی و راه آهن، خیام، بوستان ولایت، دروازه غار، شهر ری، قرچک، ورامین، اسلامشهر ، یافت آباد، شهرک آزادی، شادآباد، بریانک، کارون، جیحون، خوش، آذری، خزانه، جی، بازار بزرگ، پانزده خرداد، توپخانه (میدان امام خمینی)، خیابان امام خمینی، آذربایجان، طوس، مطهری و غیره نیز می توانند از خدمات شبانه روزی تنقیه در منزل استفاده نمایند.

 

 

faq

سوالات متداول

نیاز به کمک داری ؟ ما به سوالات شما پاسخ داده ایم

با انجام انما در خانه توسط کارشناس باید پایش انجام شود، در برخی کاربران بله و در برخی خیر.

بله، در حین اعزام کارشناس تجهیزات مورد نیاز همراه با آنها به منزل شما آورده خواهد شد.

انما در خانه نهایتا 30 دقیقه زمان می برد.

پرسش و پاسخ درمان نو

اگر سوالی در ذهن دارید یا نظری دارید از طریق فرم زیر ارسال کنید

loader
لطفا صبر کنید

پرسش و پاسخ های شما

 • user حجتی
  پرستارای کاربلدی دارید خدا خیرتون بده
  6 مهر 1402 پاسخ به دیدگاه
مشاوره
فوری
÷