ثبت درخواست فوری
 • شستشو گوش
  نام و نام خانوداگی
 • شماره تماس
  انتخاب تاریخ
 • تماس فوری با ما
 • کافیست خدمت مورد نیاز خود را ثبت کنید و منتظر تماس کارشناسان ما بمانید.

loader
لطفا صبر کنید
شستشو گوش

 

زمانی که به علت انباشت سرومن ( جرم و موم ) داخل مجرای گوش باعث احساس درد و ناراحتی و همچنین کاهش شنوایی می شود، در این شرایط شستشو گوش یا ساکشن گوش انجام می شود، مرکز خدمات پزشکی و پرستاری درمان نو به صورت شبانه روزی در همه مناطق تهران آماده اعزام کارشناس و درصورت نیاز متخصص گوش و حلق و بینی به خانه می باشد، درصورتی که به موقع اقدام انجام نشود ممکن است باعث آسیب های جبران ناپذیز به شنوایی شود، با ما تا انتهای مطلب همراه باشید تا به صورت کامل به این موضوع بپردازیم.

call

مراحل ثبت درخواست در سامانه درمان نو

افتخار میکنیم که با خدمات دهی خوبی که داریم، توانسته ایم رضایت شما را جلب نماییم. همیشه در حال بالا بردن کیفیت خدمات و تعداد سفیران درمان نو هستیم تا اعتماد شما را جلب نماییم.
ثبت درخواست من
 • ثبت درخواست ثبت درخواست
  در ابتدا درخواست خود را از طریق فرم یا تماس تلفنی ثبت می‌کنید.
 • هماهنگی زمان مراجعه هماهنگی زمان مراجعه
  کارشناسان ما با شما تماس گرفته و پس از هماهنگی درخواست شما نهایی می‌شود.
 • اعزام همکاران ما اعزام همکاران ما
  نیروی متخصص به منزل یا محل کار شما اعزام شده و اقدامات لازم را انجام می‌دهد.
 • دریافت نتایج آزمایش دریافت نتایج آزمایش
  در صورت وجود آزمایش نتیجه از طریق کارشناسان ما خدمت شما ارسال میشود.
نیاز به مشاوره داری ؟ ثبت درخواست فوری

شستشوی گوش در منزل

شستشوی گوش در منزل

عملکرد اعضای مختلف بدن همواره دارای مواد زائدی می باشند که ناشی از فعالیت سلول های آن عضو می باشد، دقیقا همانند یک ماشین که به دنبال حرکت و سوزاندن بنزین از طریق اگزور مواد زائد داخل موتور را خارج می نماید، اعضای مختلف بدن مانند کبد، کلیه ها، قلب، مغز و حتی گوش نیز به دنبال فعالیت های خود دارای مواد زائدی می باشند که عدم پاکسازی و از بین بردن آن ها می تواند تاثیر بسیار بالایی در روند عملکردی آن ها داشته باشد، گوش انسان به دلایل مختلف مانند تعریق، فعالیت سلول های شنوایی گوش داخلی و یا وارد شدن اجسام مختلف مانند گرد و غبار و غیره در طول زمان دستخوش تغییرات شنوایی می گردد، این تغییرات می تواند ناشی از به وجود آمدن موم یا سرومن Cerumen در گوش خارجی و نفوذ آن به گوش میانی و داخلی باشد، از همین رو پاکسازی گوش می تواند تاثیر به سزایی در شنوایی افراد داشته باشد.
روش های بسیار زیادی از قدیم تا کنون برای درمان و خارج سازی موم گوش و پاک کردن گوش وجود داشته که همگی این روش ها را می توان با خدمات شستشوی گوش در منزل انجام داد، در گذشته برای انجام چنین خدماتی باید افراد خود را به مراکز درمانی، درمانگاه ها و بیمارستان ها می رساندند ولی امروزه با وجود مراکز خدمات پرستاری و پزشکی در منزل مانند درمان نو دسترسی به این چنین خدمات بسیار آسان شده است، وجود پرسنل مجرب پرستاری در کنار ویزیت متخصص گوش و حلق و بینی در منزل می تواند کمک بسیار زیادی به پاکسازی موم های گوش و افزایش کیفیت شنوایی داشته باشد، شما عزیزان علاوه بر شستشوی گوش در خانه می توانید از خدمات هم زمان مانند وصل کردن سوند ادراری در منزل نیز بهره مند گردید، کافی است با مرکز خدمات پرستاری در منزل درمان نو تماس حاصل کرده و خدمات مورد نیاز خود را اعلام نمایید تا در کمتر از 1 ساعت کارشناس پرستاری یا پزشک مورد نظر شما به محل منزل شما اعزام گردند، با ما در ادامه مطلب همراه باشید تا در مورد هر آن چیزی که در رابطه با شستشوی گوش در منزل نیاز دارید اطلاعات مفید خدمتتان ارائه دهیم.

شستشوی گوش چگونه فرآیندی است و چگونه انجام می شود؟

شستشوی گوش چگونه فرآیندی است و چگونه انجام می شود ؟

به خارج سازی موم های طبیعی یا سرومن Cerumen، گرد و غبار، حشرات و سایر اجسام از داخل گوش به بیرون از آن شستشوی گوش می گویند، شستشوی گوش می تواند تحت عوامل و فنون مختلفی صورت بگیرد، مثلا شستشوی گوش در منزل می تواند تحت روش های پزشکی و یا روش های طبی و خانگی صورت بپذیرد، در هر صورت هدف نهایی خارج سازی این اجسام به روش اصولی و افزایش سطح شنوایی فرد می باشد، شما عزیزان برای انجام شستشوی گوش در منزل توسط کارشناس پرستاری آموزش دیده و یا متخصص گوش و حلق و بینی می توانید با ما در تماس باشید.

جرم گوش در کدام قسمت از گوش تجمع می یابد؟ 

به طور کلی گوش از 3 بخش اصلی به نام های: 

گوش بیرونی Outer ear:بیرونی ترین بخش گوش است و شامل لاله گوش و مجرای گوش خارجی می باشد.
گوش میانی Middle ear: از پرده صماخ یا تمپان شروع می شود و تا دریچه گوش داخلی نیز ادامه دارد.
گوش داخلی Inner ear: داخلی ترین قسمت گوش بوده و از حلزون گوش، سیستم تعادل، دهلیز های گوش و عصب تعادل ایجاد شده است.

به طور معمول در گوش خارجی که مجرای گوش وجود دارد، موم ها و سایر اجسامی که نام برده شد به مرور زمان و بسته به میزان تولید موم Cerumen امکان تجمع دارند، این تجمع اگر به موقع درمان نگردد احتمال ورود به گوش داخلی و آسیب به پرده صماخ و کاهش شدت شنوایی وجود خواهد داشت.

علائم گرفتگی گوش و کیپ شدن آن چیست؟ 

از مهم ترین علائم کیپ شدن گوش می توان به:

 1. گوش درد: یکی از علائم مهم در گرفتگی های گوش، درد گوش ناشی از وجود عفونت، موم اضافی و اجسام در داخل گوش خارجی و مجرای گوش می باشد، برای درمان این حالت می توان از تمیز کردن گوش در منزل استفاده نمود.
 2. وزوز گوش و صدای زنگ در گوش: از علائم مهم دیگر در گرفتگی های گوش می توان به زنگ زدن گوش و صدای وزوز اشاره نمود، این حالت می توان ناشی از فشار به اعصاب گوش میانی، پرده تمپان tympanic membrane و اعصاب گوش داخلی ناشی از ایجاد فشار از سمت اجسام در مجرای گوش باشد.
 3. سرگیجه: یکی از مهم ترین اندام های حفظ تعادل در افراد، گوش و به خصوص بخش گوش داخلی می باشد، وجود مایع آندولنف Endolymph تعادل در گوش داخلی نقش بسیار مهمی در حفظ تعادل بدن دارد، تکان خوردن این مایع، فشار به محفظه قرارگیری مایع ناشی از فشار تجمع موم ها و اجسام وارد شده به گوش و غیره می تواند سبب ایجاد سرگیجه در فرد گردد.
 4. عدم تعادل: همانطور که گفته شد وجود مایع اندولنف می تواند تاثیر بسیار بالایی در حفظ تعادل افراد بگذارد، در صورتی که فرد دچار تحریک کوچکی مانند تکان خوردن مایع، ایجاد فشار از داخل گوش میانی و غیره گردد، تعادل فرد دستخوش تغییر گشته و کشف علت آن می تواند بسیار سخت و با هزینه زیاد انجام پذیرد.
 5. درد در هنگام خواب: در افرادی که دچار کیپ شدن گوش می گردند، احتمال درد و ایجاد التهاب در مجرای گوش خارجی، گوش میانی و حتی درونی وجود دارد زیرا درد زمانی ایجاد می شود که التهاب وجود داشته باشد، در این صورت فرد هنگام خواب و جریان بیشتر خون در سر احتمال درد ناحیه گوش کیپ شده را دارد، برای شستشوی گوش در منزل می توانید با اپراتور های مرکز خدمات پرستاری و پزشکی در منزل درمان نو تماس حاصل کرده و درخواست خود را اعلام نمایید تا در کوتاه ترین زمان ممکن خدمات درخواست شده انجام گردد.
 6. سنگینی در شنوایی: شاید یکی از اولین علائم پر شدن گوش از موم و غیره، سنگینی و کاهش سطح شنوایی در فرد باشد، این مانند حالتی است که فرد به خود می گوید که ((من کر شده ام! یا دارم کر میشم))، بسیاری از کاربران که با مرکز ما تماس گرفته اند این حالت را بیان کرده اند، علت این امر هم می تواند حرکت موم ها به داخل گوش میانی و فشار به اعصاب گوش داخلی باشد، البته جای نگرانی وجود ندارد، زیرا شما می توانید با درمان خانگی جرم گوش بر این مشکل فائق گردید.
 7. خارج شدن بوی بد از گوش: به دنبال التهاب امکان عفونت وجود دارد، عفونت ها بسته به نوع میکروارگانیسم ایجاد کننده دارای انواع مختلفی هستند، مثلا دسته ای از نوع باکتریایی و دسته دیگر می تواند از نوع قاری یا ویروسی باشد، در هر صورت زمانی که به دنبال گرفتگی از گوش احساس بوی بد دارید سریعا با مرکز خدمات پرستاری در منزل درمان نو تماس حاصل کنید تا علاوه بر شستشوی گوش در منزل، پزشک متخصص گوش و حلق و بینی جهت انجام معاینه دقیق برایتان اعزام گردد.
 8. احساس خارش در گلو: یکی دیگر از علائم عفونت و کیپ شدن گوش می تواند به احساس خارش در گلو منجر شود، علت این امر انتقال عفونت از گوش به حلق می باشد، راه ارتباطی این دو عضو نیز از طریق مجرای شیپور استاش Trumpet of Stash می باشد، پس در صورتی که به عفونت گوش مبتلا هستید امکان احساس خارش در کلو نیز برایتان وجود دارد و سریعا برای درمان خود باید اقدام نمایید.
 9. سرفه های رفلکسی: سرفه های رفلکسی نیز می تواند یکی از علائم بیماری های گوش باشد، علت ایجاد چنین سرفه هایی کمک به ایجاد فشار متوازن بیم دو طرف گوش می باشد، پس در صورتی که دارای سرفه های رفلکسی Reflex cough هستید نگران نباشید زیرا این حالت یک حالت ایجاد مقاوت در تعادل فشار بین دوطرف گوش می باشد.

علت های نیاز به شستشوی گوش در منزل کدام است ؟ 
علت های شستشوی گوش در منزل

 1. کیپ شدن خود به خودی گوش
 2. گیر کردن جسم خارجی مانند حشره ، سنگریزه ، غذا و غیره
 3. کیپ شدن و گرفتگی گوش به علت پاکسازی با گوش پاک کن ها
 4. وجود مجرای گوش باریک
 5. پر شدن و تجمع موم های گوش موسوم به سرومن Cerumen ها

فواید شستشوی گوش در خانه چیست ؟ 

شستشوی گوش در منزل دارای فواید بسیار بالایی می باشد، این فواید را می توان به افزایش سطح شنوایی، کیفیت شنیداری بهتر، عملکرد دقیق گوش داخلی در جذب ارتعاش و ثبت آن جهت ارسال به مغز و غیره قلمداد نمود، از مهم ترین فواید دیگر شستشوی گوش در خانه می توان به:

 1. تسکین درد
 2. کاهش سرگیجه
 3. بهبود عملکرد شنوایی
 4. از بین بردن موم ها
 5. کاهش عفونت
 6. کاهش درد گلو و خارش گلو 

اشاره نمود، با انجام به موقع این فرآیند می توان تا حدود بسیار بالایی بر کیفیت شنوایی فرد کمک نمود.

روش پزشکی و طب نوین شستشوی گوش در منزل 

در این روش با استفاده از متد روز دنیا، درمان بیماری های انسدادی گوش ناشی از عوامل مختلف مانند موم گوش، جسم خارجی و غیره و تخلیه آن ها صورت می گیرد، از مهم ترین این روش ها می توان به:

 • شستشوی گوش در منزل با ساکشن: در روش شستشوی گوش با ساکشن کارشناس پرستاری یا متخصص گوش و حلق و بینی با استفاده از یک دستگاه گوش بین (اتوسکوپ) اقدام به نگاه کردن داخل گوش فرد می کند، این دستگاه دارای سیستم مکشی است که اجسام را به سمت خود می کشد و سبب خارج سازی مواد موم و غیره می گردد، قدرت مکش دستگاه ساکشن گوش به قدری طراحی شده است که فقط اجسام را از داخل گوش خارج نماید و آسیبی به پرده گوش و سایر اعضای گوش داخلی نزند، از مهم ترین نکته ها حین انجام ساکشن گوش: توجه به وجود جسم خارجی، مکش کافی و مناسب حین تخلیه، ارتباط با بیمار می باشد، پس از انجام این تکنیک از بیمار خواست می شود تا بر روی گوش نخوابد و در صورت استحمام سعی کند که آب به داخل گوش نفوذ نکند.

شستشو گوش در منزل با ساکشن

 • شستشوی گوش با سرنگ: در این روش کارشناس پرستاری با استفاده مایع که می تواند سرم نرمال سالین باشد به همراه سرنگ تومی پلاستیکی یا فلزی اقدام به پوش یا وارد سازی مایع به داخل گوش می کند، فشار و میزان ورود سرنگ به داخل گوش باید به قدری باشد که به پرده صماخ فرد آسیب وارد نکن، در صورتی که فرد انجام دهنده از مهارت کافی برخوردار نباشد، احتمال آسیب به پرده صماخ وجود دارد، نکاتی که حین انجام دادن این پروسیجر باید توجه نمود: رعایت اصل بهداشتی و داشتن دستکش، ست شستشوی گوش در منزل، توجه به میزان فشار در حین واردسازی مایع شستشو به گوش می باشد، پس از این ترفند، گوش توسط گاز استریل پاکسازی و به فرد توصیه های مهم از قبیل عدم سفر غیر ضروری به خصوص با هواپیما به دلیل جابه جایی فشار بین دو طرف گوش پیشنهاد می گردد، شما عزیزان می توانید جهت دریافت خدمات نصب سوند معده در منزل با ما در تماس باشید.

شستشوی گوش با سرنگ

 • شستشوی گوش با کیت شستشو: این روش همانند شستشوی گوش با سرنگ می باشد با این تفوت که در کیت شستشوی گوش ابزار کامل تری در اختیار فرد دهنده خدمت (کارشناس پرستاری) می باشد، این کیت شامل: قطره شستشوی گوش، حوضچه تخلیه جرم گوش، محلول شستشوی گوش، درپوش های پلاستیکی می باشد که جهت انجام این ترفند آماده سازی شده است، پرستار با استفاده از ابزار این کیت سعی به خارج سازی موارد از گوش خارجی می نماید، رعایت نکاتی مانند: استفاده گام به گام و اصولی از تجهیزات، رعایت اصول بهداشتی، ارتباط با بیمار در این ترفند نیز بسیار مهم است، جهت دریافت خدمات آزمایش در منزل نیز می توانید با ما در تماس باشید.

شستشوی گوش با کیت شستشو

 • شستشوی گوش بعد از ریختن داروی شستشوی گوش: این روش در افرادی که دارای دفعات مکرر گرفتگی گوش ها هستند استفاده می شود، در این روش ابتدا به فرد پیشنهاد می شود که از قطره های نرم کننده موم گوش مانند گلیسیرین فنیکه برای نرم سازی موم های گوش خود استفاده کند، سپس برای خارج سازی از تکنیک های موجود استفاده می شود، نوع تکنیک مورد استفاده برای شستشوی گوش در خانه بستگی به فرد انجام دهنده خدمت پس از معاینه دارد.

شستشوی گوش با قطره

 

faq

سوالات متداول

نیاز به کمک داری ؟ ما به سوالات شما پاسخ داده ایم

شستشوی گوش در خانه نهایتا تا 30 دقیقه در منزل طول می کشد.

بله، شما می توانید حین درخواست به اپراتور ها اعلام کنید که پزشک یا کارشناس با دستگاه به بالین شما بیاید.

طبق تعرفه قانونی وزارت بهداشت و معاونت درمان می باشد.

پرسش و پاسخ درمان نو

اگر سوالی در ذهن دارید یا نظری دارید از طریق فرم زیر ارسال کنید

loader
لطفا صبر کنید
مشاوره
فوری
÷